3 etapy budowania pewności siebie

Wypracowanie pewności siebie to długo proces. Składa się na niego wiele etapów. Bardzo ważne jest zmienienie myślenia o sobie. Specjaliści opracowali kilka najważniejszych etapów, które trzeba przejść, aby osiągnąć zamierzony efekt.

Etap I – co to jest pewność siebie?

Przede wszystkim, aby zbudować poczucie pewności siebie, trzeba określić

czym ona tak naprawdę jest. Wiele osób określa, że pewność siebie jest związane z wiarą w swoje możliwości i szacunkiem do siebie samego. Ponadto niektórzy podkreślają, że pewność siebie wiąże się z tym, że jesteśmy w stanie zrealizować jakiś cel, który sami sobie stawiamy.

Warto także wziąć pod uwagę to, że z poczuciem pewności siebie wiążą się różne mity, które już na wstępie zniechęcają wiele osób do pojęcia jakiegokolwiek działania. Niektórzy np. uważają, że pewność siebie można dziedziczyć i nie da się jej wypracować. W żadnym wypadku nie jest to prawda.

Etap II – testy i diagnozy

Kiedy już wiadomo czym jest pewność siebie, warto poświecić kilka chwil na specjalne testy i diagnozy. Można określić dzięki nim jaki jest nasz poziom wyjściowy.

Kolejnym etapem będzie dokonanie bardziej szczegółowej analizy. W tym celu trzeba przede wszystkim określić swoje słabości, następnie swoje mocne strony i zalety. Ma to bardzo duże znaczenie.

Etap III – narzędzia psychologiczne

Aby nabyć poczucie pewności siebie, trzeba skorzystać z kilku bardzo skutecznych narzędzi psychologicznych. Jednym z nich jest terapia schematu. Pozwala ona na przewartościowanie wydarzeń z przyszłości i poukładanie ich w taki sposób, aby nie rzutowały one na teraźniejszość i nie hamowały przed zdecydowaniem się określonych działań.

Innym narzędziem, które warto zastosować jest list do wroga. Jest to bardzo prosta metoda pozwalająca na podjęcie walki z emocjami i kontrolę nad nimi. Aby tego dokonać, należy napisać prosty list do wroga, czyli do osoby, która w jakiś sposób nas zraniła. Nazwanie swoich rzeczywistych uczuć, pozwala na nabranie dystansu do nich. Można też podjąć działanie odwrotne i napisać list do przyjaciela.

Ogólne rady dotyczące poczucia własnej wartości

Budując poczucie własnej wartości nie można mylić go z arogancją. Są to dwie zupełnie inne i różne od siebie kwestie. Arogancja to cecha typowa dla ludzi, którzy uważają, że są lepsi od wszystkich pozostałych. Tego typu podejście może doprowadzić np. do rozwoju cech narcystycznych, nadmiernego rozdmuchiwania własnych osiągnięć, czy nawet rasizmu. Arogancja mocno ogranicza, charakteryzuje się nieprzyznawaniem do błędów i lekiem przed jakąkolwiek krytyką. Jest to pełne przeciwieństwo pewności siebie. Arogancja to nie siła, lecz właśnie wielka słabość.

Warto podjąć wysiłek budowania pewności siebie, aby móc się rozwijać i piąć po schodkach kariery, a ponadto czuć się lepiej ze sobą samym. Jest do długi proces, jednak na jego końcu czeka wielka satysfakcja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *