5 oznak tego, że dobrze zarządzasz swoimi wydatkami

1.Płacisz za zakupy gotówką

W niektórych krajach gotówka powoli wychodzi już z obiegu. W Polsce ludzie też coraz częściej używają tylko kart kredytowych. W ten sposób można jednak pogubić się w swoich wydatkach. Zabieranie ze sobą tylko drobnych kwot pomaga utrzymać budżet w ryzach. Płacenie gotówką to oznaka, że chce się mieć kontrolę nad swoimi finansami. W sklepie łatwo zatracić się w zakupach i zapomnieć nawet o wcześniej przygotowanej liście. Płacenie gotówką mówiąc obrazowo – bardziej boli. W dłuższej perspektywie może przynieść sporo dobrego. Widząc ile fizycznych banknotów wydajemy łatwiej nam będzie kontrolować każdy wydatek i odkładać zbędne artykuły z powrotem na półkę.

 

 2. Oszczędzasz na emeryturę

Warto pamiętać, że dzień emerytury kiedyś nadejdzie. Wtedy ciężko będzie nam zarobić dodatkowe pieniądze. Niespodziewane wydatki mogą pojawić się w każdej chwili. Dobrze mieć odłożone kilka złotych na przyszłość.  Systematyczne oszczędzanie daje kilka procent w skali roku, a to z kolei pozwala na uzyskanie przyzwoitej kwoty za kilkadziesiąt lat. Na początek wystarczą drobne sumy – 200, 300zł miesięcznie to dobry start w oszczędzanie. Jeśli zapomnisz o tych pieniądzach, a odkładanie potraktujesz systematycznie, zyskasz regularność potrzebną do zgromadzenia dobrego kapitału na emeryturze. W ten sposób możesz znacznie zwiększyć jakość swojego życia na emeryturze.

3.Masz konto oszczędnościowe

Wydaje się, że to najłatwiejszy aspekt oszczędzania, a jednak sporo osób o nim zapomina. Wystarczy kilka kliknięć myszką na stronie banku by je założyć. Oprocentowanie na obecnych lokatach ze względu na niskie stopy procentowe nie powala na kolana, ale to i tak lepsze, niż trzymanie pieniędzy na tradycyjnym rachunku bankowym. Tam tylko tracimy na inflacji, a nasze pieniądze w żaden sposób nie pracują na siebie. Jeśli masz konto oszczędnościowe to oznacza, że postawiłeś pierwszy krok w planowaniu swoich finansów. Możesz założyć ich kilka – emerytalne, ale też z przeznaczeniem na przyjemności, na przykład wakacje. Dzięki temu będziesz mógł nagradzać się za oszczędność.

4. Nie ulegasz pokusom

Nowe spodnie za 300zł, czy telewizor z dużym ekranem. Każdy z nas ma pokusy, które zachęcają go do wydania większych sum. Opieranie się im to sygnał, że idzie Ci dobrze. Ludzie inteligentni potrafią odmówić sobie chwilowej przyjemności wiedząc, że doprowadzi ich to do czegoś lepszego. Widząc ile pieniędzy tracimy na niepotrzebne rzeczy naprawdę można się zdziwić. By zdać sobie z tego sprawę, najlepiej zapisywać swoje wydatki…

5. Zapisujesz wydatki

To kolejny bardzo prosty do wdrożenia w życie element, którego wiele osób nie praktykuje. Arkusz kalkulacyjny lub zwykły zeszyt to najlepsi przyjaciele każdego świadomego obywatela. Wystarczy zapisywać każdy swój wydatek, aby zobaczyć ile wydajemy miesięcznie. To z kolei pozwala na opracowanie planu dotyczącego gromadzenia funduszy. Jest bardzo wiele rzeczy, na których kupowaniu można oszczędzić pieniądze. By jednak poznać, które to pozycje – trzeba je najpierw zapisywać. Jeśli to robisz – prawdopodobnie panujesz nad swoimi finansami.

 

oszczedzajzarabiajzyskujdarmowynewsletterofinansach

2 odpowiedzi do “5 oznak tego, że dobrze zarządzasz swoimi wydatkami”

  1. Hej Piotr,

    Ja ze swojej strony dodałbym tu jeszcze jeden punkt który śwaidczy o dobrym zarządzaniu swoimi pieniędzmi. Większośc osób pracuje na etacie i jest uzależnionych od pensji. W momencie gdy chodzi o systematyczne oszczędzanie z pensji są dwa typy ludzi. Pierwszy to taki który stosuje zasadę ” najpierw płać sobie” tzn. gdy wypłata pojawia się na koncie warto najpierw odłożyć daną sumę pieniędzy a dopiero potem zając się rachunkami, czynszem itp. Nie ma sensu wmawianie sobie że będę odkładać jak mi coś zostanie na koniec miesiąca bo zazwyczaj nie zostanie wcale. Drugi typ osoby to taki który ma problemy z ” ręcznym ” odkładaniem pieniędzy i taka osoba powinna jak najszybciej usawić na swoim koncie bankowym stałądyspozycje przelewu z konta ROR na rachunek oszczędnościowy. Przykład jeśli pensja przychodzi 1 każdego miesiąca to ustawic taki przelew kilka dni później tak aby odbywało się to automatycznie poza świadomością oszczędzającego. Podsumowując czy to “ręcznie” czy “automatycznie” zasada nazywa się : NAJPIERW PŁAĆ SOBIE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *