Bitcoin 2020, jak to wygląda?

W bieżącym roku można było zaobserwować największe wahania kursów kryptowalut od 2017 roku. Poluzowanie polityki pieniężnej przez obecny rząd USA sprawiło, iż coraz więcej osób zaczęło inwestować w  jedną z najbardziej popularnych kryptowalut Bitcoin. Jednak bardzo dużo na giełdzie kryptowalut namieszał majowy halving Bitcoina, który nie spełnił pokładanych w nim oczekiwań analityków oraz inwestorów. Po helvingu nie odnotowano zbyt dużego wzrostu tej kryptowaluty.

Trudny rok dla światowej gospodarki

Rok 2020 jest  bardzo trudny dla światowej gospodarki przez skutki pandemii COVID-19. Obostrzenia sanitarne w tym m.in. zastosowanie lock down w większości krajów spowodowały przerwanie łańcuchów dostaw oraz spadek konsumpcji- co na pewno odciśnie swoje piętno na światowej gospodarce. Jaki wpływ będą miały skutki pandemii na  rynek kryptowalutowy? Zanim odpowiem jednoznacznie na to pytanie to zapoznam Cię z kilkoma oczywistymi faktami.

Coraz większe luzowanie polityki pieniężnej

Większość banków centralnych rozpoczęła “dodrukowanie pieniędzy” czyli zwiększanie ilości pieniędzy w obiegu. Jest to “zabieg” bardzo często stosowany przez banki centralne w sytuacji, gdy wysokość stóp procentowych w danym kraju jest bliska 0.

Największe wahania kursów kryptowalut od 2017 roku

Do inwestowania w kryptowaluty nie zachęcają inwestorów obecne wahania kursu Bitcoina, które są największe od 2017 roku. Maksymalna wartość aktywu w tym roku wynosiła 9 tyś. USD, a podczas drastycznych spadków cena aktywów zbliżała się do 4 tyś. USD.

Jak luzowanie polityki pieniężnej wpłynęło na kurs BTC?

Ostatni skok kursu Bitcoina pośrednio był wywołany przez luzowanie polityki pieniężnej przez centralny bank USA, który chciał uchronić gospodarkę przed negatywnym wpływem pandemii COVID-19, Przykładem USA poszła większość banków centralnych w różnych krajach. Sytuacja ta spowodowała, iż część inwestorów chcąc zapobiec stratom spowodowanym spadkom walut ulokowała swoje środki w Bitcoinie.

Obecnie można zaobserwować wzmożone ruchy inwestycyjne na różnych platformach kryptowalutowych. Wg wielu ekspertów obserwujących giełdę kryptowalut  wzmożone inwestycje w BTC mogą przyczynić się do wzrost kursu tej kryptowaluty.

Ważny majowy halving Bitcoina

Halving BTC miał miejsce 11 maja o  21.00 polskiego czasu. Do tej pory górnicy za jeden blok obliczeń otrzymywali 12,5 bitcoina, a od helvingu otrzymują 6,25 bitcoina. Tym samym, aby wyprodukować tą samą wartość co przed halvingiem to komputero-koparki muszą zużyć 2 razy więcej mocy.

Wszystkie waluty są narażone na utratę swojej wartości, inaczej jest w przypadku kryptowaluty BTC. Która jest zabezpieczona przed inflacją nie tylko przez regularne halvingi, lecz także przez skończoność zasobów.

Czy warto inwestować w BTC?

Inwestowanie na giełdzie kryptowalut jest bardzo ryzykowne, dlatego nie zaleca się inwestowania w kryptowaluty osobą, które nie znajdą specyfiki ich działania. Jednak jeśli scenariusz “bańkowy” zostanie powtórzony to rok 2020 będzie ostatnim rokiem w którym będzie można zakupić BTC oraz inne czołowe kryptowaluty w dobrych cenach.

Coraz więcej osób tarci zaufanie do banków centralnych szukając tym samym alternatywy do inwestowania własnych środków. Kryptowaluty wydają się być idealne do inwestycji. Zwłaszcza w momencie, gdy prawie każdy biznes jest przyjemniej w jakieś części przenoszony do internetu. A kryptowaluty są środkiem płatniczym, który idealnie sprawdza się w wirtualnym świecie. 

Analitycy Goldman Sachs są zdania, iż Bitcoin nie należy do klasy aktywów inwestycyjnych, ponieważ cechuje się wysoką zmiennością dającą zbyt małe możliwości realnego zarobku. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *