Budżet domowy, dowiedz się jak go prowadzić

Wyprowadzając się z rodzinnego domu, stajemy się w pełni odpowiedzialni za swoje utrzymanie. Niezależność finansowa ma oczywiście wiele zalet, jednak łączy się również z koniecznością odpowiedniego zarządzania swoimi dochodami. Nieumiejętne wydawanie pieniędzy wiąże się z ryzykiem wystąpienia deficytu budżetowego, który trudno będzie nam spłacić. Dlatego decydując się na zakup własnego domu lub mieszkania, warto zacząć prowadzić budżet domowy, czyli regularny spis naszych planowanych przychodów i wydatków. Taki sposób zarządzania domowymi finansami znacznie ułatwi nam stałą kontrolę nad stanem naszego konta oraz zaplanowanie zakupów w taki sposób, by nie doprowadziły nas do bankructwa. Jeśli szukasz motywacji do rozpoczęcia planowania własnego budżetu domowego, poniżej znajdziesz kilka niewątpliwych zalet takiego rozwiązania.

 

 Sprawne wykrywanie nieprawidłowości

Regularne zapisywanie domowych wydatków, takich jak np. opłaty za prąd, gaz lub wodę nie tylko pokazują czy możemy sobie pozwolić na jakiś dodatkowy zakup, ale także chronią nas przed rozmaitymi błędami w systemie, które mogą nas drogo kosztować. Jeśli co miesiąc nasze stałe opłaty związane z utrzymaniem mieszkania lub domu wynoszą podobną kwotę, to nagłe podwyższenie rachunku powinno wzbudzić naszą czujność i zmotywować do podjęcia działań w celu wyjaśnienia tej nieoczekiwanej zmiany. Może być ona bowiem spowodowana czynnikami od nas niezależnymi, np. pomyłkami urzędników, zepsutym licznikiem prądu, a nawet oszustwem. W takich sytuacjach najważniejsze jest, by zareagować jak najszybciej, np. poprzez wykonanie telefonu do odpowiedniej instytucji w celu niezwłocznego objaśnienia sprawy, gdyż w przeciwnym razie odzyskanie naszych niesprawiedliwie pobranych pieniędzy może stać się niemożliwe. Osoba, która nie ma pojęcia o wysokości swoich stałych wydatków może mieć problem ze zlokalizowaniem przyczyny ich nagłego wzrostu, co spowoduje opóźniony czas reakcji, a to z kolei może skutkować opłacaniem pechowej pomyłki nawet przez kilka miesięcy. Dlatego aby uniknąć tego rodzaju straty, warto prowadzić budżet domowy i regularnie kontrolować wysokość wszystkich rachunków.

Oszczędność

Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że oszczędzanie to bardzo pozytywny nawyk, zwłaszcza kiedy prowadzimy własne gospodarstwo domowe. Regularne odkładanie pewnej kwoty pieniędzy nie tylko pozwoli nam na uzyskanie bezpieczeństwa finansowego i zgromadzenie awaryjnych środków na tzw. czarną godzinę, ale może również umożliwić spełnienie naszych marzeń lub mniejszych zachcianek np. zakup nowego telewizora lub zmiany lokum na większe. Prowadzenie budżetu domowego pomoże nam w przeanalizowaniu naszego bilansu przychodów i wydatków i określeniu wysokości kwoty, którą będziemy regularnie odkładać. Dobrym pomysłem może okazać się ulokowanie jej na koncie oszczędnościowym lub lokacie,co spowoduje szybszy wzrost naszych finansów. Będzie to także dobrym zabezpieczeniem na przyszłość, w razie większych, nieplanowanych wydatków.

 

Kształtowanie charakteru.

Poza finansowymi benefitami prowadzenia budżetu domowego, do jego zalet należy także kształtowanie dobrych nawyków i cech osobowości. Kontrola przychodów i wydatków w jasny i klarowny sposób ukazuje prawdę o nas samych, odpowiadając na takie pytania jak: “czy nie wydaję za dużo na błahostki?”, “czy powinienem ograniczyć ilość kupowanych ubrań lub niepotrzebnych gadżetów?” itd. Brak świadomości ile pieniędzy wydajemy może zaprowadzić nas w pułapkę zakupoholizmu i bezmyślnego konsumpcjonizmu. Prowadzenie budżetu domowego skutecznie wyrwie nas z tego stanu wygodnej niewiedzy, motywując do dokonywania rozsądniejszych wyborów zakupowych, co z pewnością pozytywnie wpłynie na zawartość naszego portfela.

Prowadzenie budżetu domowego wymaga sumienności i pracy, co może zniechęcać nas do tego sposobu zarządzania finansami. Posiada on jednak wiele zalet, które swoją wartością znacznie przewyższają ilość poświęconego czasu i wysiłku. Dlatego już dziś zacznij prowadzić bilans swoich dochodów i wydatków, a wkrótce z pewnością zauważysz pozytywne efekty na swoim koncie i w portfelu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *