Budżet domowy . Czy warto go prowadzić ?

Budżet domowy

Prowadzenie budżetu domowego może wydawać nam się czasem nieco staromodne. To niegdyś ludzie tak właśnie podchodzili do zakupów, ponieważ towarów było mało, czasem brakowało także pieniędzy. Dlatego by wszystko to logicznie rozplanować, potrzebny był jakiś plan działania.

Czy warto go prowadzić ?

 

Dziś mamy wszystkiego pod dostatkiem. Pieniędzy również zazwyczaj wystarcza nam na bieżące potrzeby. Jednak czasem trudno jest nam na coś zaoszczędzić, być może nie możemy odłożyć niczego na tzw. czarną godzinę. Może być to wynikiem tego, że jesteśmy zbyt rozrzutni i nie planujemy naszych wydatków. W takiej sytuacji potrzebny jest nam zdecydowanie wspomniany wyżej budżet domowy.

Jakie są zalety jego prowadzenia?

 

Przede wszystkim możemy ograniczać swoje zakupy dokładnie do tego, co jest nam niezbędne w domu. Czasem idąc do sklepu wrzucamy do naszego koszyka absolutnie wszystko, co wpadnie nam w ręce. Bo promocja, bo nowy produkt w sklepie itp. Zawsze się znajdzie ku temu jakiś ważny powód. Tymczasem mając budżet i ustalając ile możemy wydawać na zakupy, panujemy nad wydatkami. Wiemy co jest nam niezbędne, a z czego zdecydowanie możemy zrezygnować. To pozwala nam nie kupować także nadwyżek jedzenia, które później bardzo często ląduje w koszu.

 

Określ rodzaj swoich wydatków

 

Budżet domowy pozwala nam także na określenie rodzajów naszych wydatków. Przykładowo mamy wydatki na paliwo, na rachunki, na jedzenie itp. Możemy sobie stworzyć także osobną kolumnę, w której zapiszemy wydatki na wyjścia i wycieczki. Zobaczymy ile przeznaczamy na jedzenie na mieście, wychodzenie do kina itp. Być może okaże się, że musimy nieco ograniczyć się pod tym względem, jeśli później chcemy jechać na dłuższe wakacje latem. Jeśli nigdzie nie zapisujemy tego typu wydatków to nigdy tak naprawdę nie wiemy, ile ostatecznie pochłaniają one naszych pieniędzy. W rezultacie trudno jest nam odłożyć coś na naprawdę egzotyczne wakacje, skoro ciągle stołujemy się na mieście, zamiast wybrać przygotowanie obiadu w domu.

 

Oszczędność

 

Kolejnym plusem prowadzenia takiego budżetu jest to, że możemy przede wszystkim coś zaoszczędzić. Nie chodzi tutaj o oszczędności na jakiś konkretny cel, który chcemy zrealizować. Oszczędności warto mieć, ponieważ nigdy tak naprawdę nie wiemy, czy nie zdarzy nam się jakaś sytuacja kryzysowa. Akurat będziemy musieli naprawić samochód, przeznaczyć część pieniędzy na leczenie, być może zakupić coś niezbędnego dziecku do szkoły. Brak budżetu, najczęściej oznacza także i brak oszczędności. Wydajemy wszystko na bieżąco, póki tak naprawdę dysponujemy jakimiś pieniędzmi. Bardzo szybko zapominamy niestety o tym, że takie pieniądze dodatkowe, mogą nam się wielokrotnie przydać. Wydajemy je tu i teraz na rzeczy zbędne, ponieważ daje nam to chwilową radość. Ale prowadzenie budżetu uświadamia nam jak wiele być może wydawaliśmy na rzeczy, które nawet nie były nam potrzebne. Dzięki temu możemy zauważyć w jakich kwestiach warto odkładać więcej, coś sobie zaoszczędzić. Nie mając takiego budżetu możemy nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że wydajemy na rzeczy zupełnie zbędne.

Piotr Batóg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *