Co powinieneś widzieć o PIT 37

Co powinieneś widzieć o PIT 37

Każdego roku należy złożyć rozliczenie za dochody uzyskane w roku poprzednim do Urzędu Skarbowego. Jest to obowiązek każdej osoby, która dochody otrzymuje. Większość osób osiąga je jako wynagrodzenie za pracę. A zatem obowiązuje je rozliczenie na druku PIT-37. Ten dokument obowiązuje też osoby, których zarobki są rozliczane przez płatników albo otrzymali PIT-11 od innych podmiotów, które nie są płatnikami, ale w poprzednim roku podatkowym otrzymywaliśmy od nich wynagrodzenie. Są to na przykład prace wykonywane i wynagradzane pieniężnie na mocy umów cywilnoprawnych, umów o pracę itd. Jednak nie każda osoba wie jak złożyć taki dokument lub też jak dokonać odliczeń czy nawet dostać zwrot podatku.

 

PIT-37 – najczęściej popełniane błędy

 

Wypełniając dokumenty na drukach US można czasem się pomylić. Najczęściej są to po prostu błędy rachunkowe. Przykładowo nie zaokrąglamy lub nieprawidłowo zaokrąglamy kwotę, będącą podstawą obliczenia podatku czy kwotę podatku do zapłaty. Bardzo często mylone są też rubryki, gdzie wpisywane są kwoty podatku.

Problemy sprawia też tzw. ulga na dzieci. Trzeba znać wartość składek ZUS oraz zdrowotnych, które sumuje się, aby otrzymać limit kwotowy, który potem wpisuje się do deklaracji np. PIT-37, jako przysługujący zwrot. Zatem jeśli ktoś nie płaci składek ZUS albo zdrowotnych, to nie może złożyć wniosku o zwrot z tytułu ulgi.

Kolejne często popełniane błędy, to błędy formalne. Deklarację trzeba własnoręcznie podpisać. Jeśli zapomnimy o podpisie, to deklaracja będzie nie ważna, a zatem US potraktuje ją jako niezłożoną. Z kolei jeśli w PIT nie wypełnimy wszystkich rubryk, np. zapomnimy wpisać PESEL, zostaniemy wezwani przez US do uzupełnienia danych. Trzeba je uzupełnić w terminie do ostatniego dnia przyjmowania deklaracji przez US, inaczej możemy dostać za to karę.

Wiele osób czeka na PIT-11 od swojego pracodawcy lub byłego pracodawcy, u którego byli zatrudnieni w poprzednim roku podatkowym. A co jeśli nie otrzymamy tego dokumentu na czas? Trzeba będzie samodzielnie wyliczyć podatek i złożyć PIT-37. Brak otrzymania PIT-11, nie zwalnia z konieczności złożenia deklaracji, czy też nie przesuwa terminu jej składania.

Jeśli nie czujemy się na siłach, aby samemu wypełnić deklarację lub boimy się błędów, można zlecić taką usługę w biurze rachunkowym. Pamiętajmy jednak, że jeśli osobiście zaniesiemy PIT do US, to urzędnik przy nas może na szybko sprawdzić czy jest podpisany, czy wpisaliśmy swoje dane poprawnie itd. A nawet może nam pomóc, wypełnić deklarację.

 

 

Kiedy składamy PIT-0?

 

Także PIT-0 sprawia wiele problemów. Przede wszystkim składamy go, kiedy korzystamy z odliczeń od przychodu albo od podatku, za wyjątkiem odliczeń z wydatków mieszkaniowych. Wypełnia się go jako załącznik do deklaracji PIT-37. Między innymi, gdy korzystamy z odliczeń darowizn, wydatków na cele rehabilitacyjne, wydatków na Internet (do 760 zł rocznie i tylko na jednego współmałżonka w wypadku małżeństw), wydatków z tytułu ulgi prorodzinnej czy składek na indywidualne konto IKZE. Warto najpierw sprawdzić czy odliczenie, z którego chcemy skorzystać nas obowiązuje.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *