Czy Polacy oszczędzają ?

Czy Polacy oszczędzają ?

Jeszcze do niedawna statystyki były naprawdę bardzo alarmujące. Polacy tak naprawdę nie oszczędzali praktycznie wcale. Jak jednak pokazują raporty z roku 2018, ta kwestia ulega sporej zmianie. Polacy zaczynają oszczędzać i co coraz więcej. Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, iż Polacy nie oszczędzają długoterminowo. Dlatego też w Polsce sporą popularnością cieszą się lokaty krótkoterminowe i zdecydowanie większa ilość osób korzysta właśnie z nich. Oszczędza się zatem z myślą o najbliższych celach. O wakacjach, kupnie samochodu itp. Oszczędzanie długoterminowe jest dla Polaków raczej pojęciem obcym i niewiele osób się na nie decyduje.

 

Oszczędzanie krótkoterminowe

 

O ile Polacy oszczędzają krótkoterminowo, tak zadłużają się długoterminowo. Ostatnimi czasy zainteresowanie kredytami na 30 czy też 20 lat, które do niedawna były jeszcze bardzo popularne, zmalało. Ludzie stawiają na mniejsze kredyty, jednak z braku większych możliwości, dość często i tak zadłużają się na dłuższy okres czasu. Jednak nie jest on tak długi jak wcześniej wspomniany. Raczej stawia się na krótsze kredyty, które i tak przewyższają swoją długością, czas trwania oszczędzania na lokatach krótkoterminowych.

 

Niewielka systematyczność

 

Z badań wynika również, że Polacy nie odkładają systematycznie. Robią to okazjonalnie, gdy akurat mają nadwyżkę pieniędzy, jakiś cel itp. Odkładanie jest zatem raczej spontaniczne. Polacy nie myślą o tym, by odkładać i posiadać jakieś oszczędności. Jednak od czasu do czasu zdarza im się postawić sobie jakiś krótki cel i dość niesystematycznie coś na niego odkładać. Jednak raport pokazuje również, że Polacy mimo wszystko odkładają coraz więcej. Oszczędności znacznie rosną na co ma wpływ oczywiście podstawowa kwestia, czyli rosną pensje. Coraz więcej przeciętny Polak zarabia, może zatem pozwolić sobie na poczynienie większych oszczędności. Oczywiście zarobki są bardzo zróżnicowane, jednak ogólnie stopa życiowa została podniesiona.

Raport podaje jednak również dość smutny fakt, iż Polacy nie odkładają z przyjemnością, myśląc o wydatkach, które będą mogli poczynić dzięki tym oszczędnościom w przyszłości. Raczej robią to z musu i przykrej konieczności, niż z własnej chęci. Zdecydowanie większość osób opowiada się za tym, iż chętnie swoje pieniądze wydawałaby na bieżąco, zamiast je oszczędzać.

 

Odkładają osoby starsze

 

Oszczędzają też głównie osoby starsze. Na początku swojego startu w dorosłość, zdecydowanie mniejsza ilość osób myśli o tym, by faktycznie coś odłożyć. Jednak w miarę upływu lat, staje się to coraz bardziej popularne, ale i naturalne. Polacy oszczędzają głównie na już wcześniej wspomnianą “czarną godzinę”. Jednak robią to bardzo nieregularnie i głównie wtedy, gdy mają jakieś nadwyżki. Najczęściej oszczędności dotyczą jednak nie ewentualności mogących nadejść, ale najbliższego celu. Przykładowo zagranicznej wycieczki.

Dane są zatem optymistyczne. Polacy oszczędzają więcej, choć nie z radością. Podniosła się także w kraju stopa życiowa, dzięki czemu rośnie zainteresowanie lokatami, głównie tymi krótkoterminowymi i coraz krótszymi kredytami.

Piotr Batóg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *