Czy Polak oszczędza , na co i w jaki sposób?

Czy Polak oszczędza ?

Zarabiając pieniądze często myśli się o tym, aby jak najszybciej spożytkować je na jakieś ważne dla siebie cele i potrzeby. Oczywiście pewnych wydatków nie da się uniknąć, jednak w niektórych sytuacjach warto pomyśleć także o oszczędzaniu. Na oszczędności mogą sobie jednak w Polsce pozwolić jedynie nieliczni, ponieważ zarobki w Polsce nie należą do najwyższych, porównując je ze średnią europejską. Ponadto ludzie mają do spłaty kredyty oraz inne zobowiązania finansowe, dlatego nie zostaje im zbyt wiele środków na oszczędności. Ale i w tej materii, moim zdaniem, liczy się nawet każdy grosz. 

Szukaj okazji do oszczędzania

Jeśli jednak ktoś umie gospodarować swoimi pieniędzmi zawsze znajdzie możliwość na odłożenie jakiejś sumy do koperty, czy też na specjalnie stworzone konto bankowe. Zwykle robią to osoby bardzo młode lub też doświadczone życiowo. Młodzi oszczędzają na wymarzone mieszkanie lub też zakup nowego samochodu. Dzięki temu nie trzeba pakować się w żadne kredyty, a całość można sfinansować po pewnym czasie ze swoich środków pieniężnych. Osoby doświadczone oszczędzają na swoje wnuki, ale też na okres późnej starości, aby mieć np. pieniądze na leki lub też rehabilitację.

Na co jeszcze można oszczędzać?

 

Oszczędzać można oczywiście na różne rzeczy. Niektórzy odkładają pieniądze na dalekie podróze w rajach turystycznych i np. spełnienie swojego odwiecznego marzenia jakim był wyjazd do dalekiej Azji. I bardzo dobrze! Marzenia są po to, by na nie odkładać i je realizować , a nie odkładać samych marzeń ! 🙂  Taka podróż to spore obciążenie finansowe, a więc nie każdy może sobie na nią pozwolić z jednej wypłaty, czasami trzeba odkładać nawet kilka miesięcy, aby móc zrealizować swoje pragnienie.

Odkładać pieniądze można na kilka różnych sposobów. Dobrym pomysłem jest chociażby konto oszczędnościowe, założenie lokaty bankowej czy świnka skarbonka.

Konto oszczędnościowe może nam służyć do budowania naszej poduszki finansowej, czyli określonej sumy pieniędzy, która zabezpieczy naszą sytuacją finansową na przykład w momencie utraty pracy na co najmniej 3 miesiące, optymalnie pół roku. Uważa się, że odpowiednia poduszka finansowa powinna nam pozwolić przetrwać ten trudny okres- odejścia z pracy – by móc skupić całe swoje wysiłki na znalezenie nowego zajęcia czy założenie własnej działalności.  Na koncie oszczędnościowym często też zbieramy środki na konkretny cel- wycieczkę , nowy samochód czy zakup mieszkania.

Alternatywą dla kont oszczędniościowych są lokaty bankowe. Najchętniej długoterminowe… Wszyscy bowiem wiemy, że oprocentowanie tych lokat jest dość niskie i czasami jedynie dłuższy okres lokowania tych środków jest coś w stanie dla nas “zarobić”.

Najprostszym rozwiązaniem, ale jakże skutecznym jest zbieranie małych kwot do naszej świnki- skarbonki.  Przykładowo, nie kupuję słodkich napojów, batonów czy chipsów, a pieniądze, które wydałbym w ten sposób odkładam do skarbonki. Osiągam dwa cele- zdrowiej się odżywiam, moje ciało na pewno mi za to kiedyś podziękuje , a zarazem OSZCZĘDZAM.  Możemy też założyć wrzucanie konretnych nominałów do świnki, złotówek, dwójek czy piątek. Zdziwisz się, jak szybko uzbierasz w ten prosty sposób kilkaset złotych.

Pielęgnowanie kultury oszczędzania

 

Oszczędzanie w rodzinie jest zależne przede wszystkim od tego, czy była tam pielęgnowana kultura oszczędzania. Jeśli nie miało się z tym styczności, wtedy też poszczególni członkowie rodziny raczej nie będą skłonni do oszczędzania swoich pieniędzy na “czarną godzinę”. Wiadomo, że lepiej mieć jakieś oszczędności na koncie, bo nie każdą sytuację można przewidzieć. W życiu człowieka dochodzi do takich sytuacji, kiedy nagle potrzebne są większe pieniądze i nie ma skąd ich wziąć, gdy się do tej pory nie oszczędzało.

Osoby, które chcą oszczędzać regularnie muszą oczywiście postawić na wiele wyrzeczeń. Nie będzie można wtedy co miesiąc kupić sobie nowych ubrań, czy też co jakiś czas udawać się do teatru, muzeum lub kina. To właśnie uczy determinacji, można w ten sposób także popracować nad swoim charakterem. Wydawanie pieniędzy od razu po uzyskaniu wypłaty nie jest zbyt rozsądnym podejściem, ponieważ wtedy w kryzysowych sytuacjach zainteresowanym może zabraknąć środków finansowych i ciężko będzie je pozyskać z innego źródła.

Piotr Batóg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *