Czym jest wolność finansowa i co nam daje?

A teraz wszyscy wyobraźmy sobie, że nagle rzucamy pracę i całymi dniami robimy, co nam się tylko podoba, nie martwiąc się o przyszłość. Brzmi utopijnie, ale jest możliwe do osiągnięcia.

Wszystko obraca się wokół pieniędzy. Bez nich, trochę jak bez powietrza. Jak to pisał Jan Kochanowski „Ale kto ma pieniądze, ten ma wszytko w ręku: Jego władza, jego są prawa i urzędy”, za to  John Maynard Keynes (jeden z najbardziej znaczących ekonomistów w historii świata) uważał, że „Do pieniędzy przywiązujemy tak wielką wagę dlatego, że są łącznikiem pomiędzy teraźniejszością a przyszłością”. To zdanie świetnie oddaje definicję i wartość pieniądza. Z tego powodu powinniśmy zainteresować się wolnością finansową.

 

Czym jest wolność finansowa?

 

Jest to zdolność do życia na miarę swoich potrzeb bez konieczności pracowania. Głównym założeniem jest pozostanie niezależnym finansowo, a praca jest jedynie możliwością. To naprawdę może brzmieć szalenie nierealnie, szczególnie na polskie warunki, kiedy ludzie żyją z dnia na dzień, jednocześnie pracując, gdzie mediana płac wynosi ok. 450 euro miesięcznie (dla porównania w Słowenii  805 euro,  w Wielkiej Brytanii 1397 euro, w Niemczech  1498 euro za miesiąc)  [źródło: Europejski Urząd Statystyczny]. Jednakże zdobycie wolności finansowej jest możliwe!

 

Czy każdy jest w stanie uzyskać wolność finansową? Tak Czy każdy uzyskuje wolność finansową? Nie

 

Jak uzyskać wolność finansową?

 

Można 1) wygrać w Lotto. Nie polecam stawiać wszystkiego na tę kartę, prawdopodobieństwo wygrania wynosi 1 do 13,983,816.  Poza tym wygrać, a obejść się właściwie z wygraną to już dwie różne rzeczy. Przeważająca większość społeczeństwa tego nie potrafi, bo nikt nie nauczył nas zarządzać pieniędzmi. 2) otworzyć przedsiębiorstwo, które będzie przynosić ogromne zyski, tak jak to zrobili: Mark Zuckerberg, Bill Gates, Jeff Bezos, Warren Buffett, Bernard Arnault czy inni najbogatsi ludzie na świecie. 3) można też dostać wysoki spadek od krewnego z Ameryki (wątpliwe, że się wydarzy np. gdy nie mamy nawet rodziny w Ameryce ) 4) znaleźć ogromnie wysoką sumę na ulicy i liczyć, że właściciel da nam równie ogromne znaleźne (jeszcze bardziej wątpliwe). Oczywiście dwa ostatnie punkty są czystą abstrakcją; polecałbym jedynie własną przedsiębiorczość.  Kiedyś szerzej rozwinę, co przez to rozumiem i jaki jest mój punkt widzenia w tej kwestii.

Kontrolnie, na teraz, by zobaczyć czy jesteśmy na drodze do wolności finansowej należałoby stworzyć plan wydatków, w tym przychodów i rozchodów. Zarobki, posiadane zasoby (dom, inwestycję, itp.), zobowiązania (kredyty, pożyczki, zadłużenia karty kredytowej, wynajem, itp.). Możesz też użyć gotowego podręcznego kalkulatora wartości netto, dostępnego w internecie.

Tutaj ważne są zarobki, które nie wynikają z Twojej pracy (z inwestycji) oraz tempo wydawania pieniędzy. Jeżeli te zarobki są wyższe, właśnie uzyskałeś wolność finansową.

Następnym krokiem jest zwiększenie aktywów i zmniejszenie zobowiązań. Ale co jest pierwsze? Każdy jest inny – i nie chcę udzielać konkretnych porad – ale kiedy już wiesz, co jesteś winien i jak zarabiasz, musisz sam podjąć decyzję.

 

Pasywa

 

Zarabianie pasywne to najlepszy sposób na uzyskanie wolności finansowej. (Pasywa – źródła pochodzenia majątku, Wikipedia) Tak też:

  • dobrym sposobem jest wynajmowanie mieszkań/domów osobom trzecim. Taka metoda przynosi duże zyski przy jednorazowym działaniu wynajęcia lokum (podpisanie umowy), aczkolwiek wymaga wysokich początkowych kapitałów, czyli samego mieszkania
  • wynajmowanie innych urządzeń
  • udziały lub akcje

Piotr Batóg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *