Dlaczego warto przekazać 1% podatku?

Przy corocznym rozliczeniu PIT, podatnicy mogą skorzystać z dobrowolnego prawa do przekazania 1% podatku na rzecz organizacji użytku publicznego. Z roku na rok liczba Polek i Polaków, którzy korzystają z tej możliwości rośnie, co doskonale obrazują środki, które zostają zgromadzone w poszczególnych latach. Wystarczy wspomnieć, że jeszcze w roku 2013 z tego tytułu do organizacji trafiło nieco ponad 500 milionów złotych, podczas gdy w roku 2018 było to już ponad 760 milionów. To pokazuje, że ten z pozoru niewielki z punktu widzenia jednostki datek, może mieć naprawdę duże znaczenie, gdy rozpatruje się go w szerszej perspektywie. Dlaczego warto skorzystać z tego prawa?

Dlaczego warto przekazać 1% podatku?

1. Brak kosztów i prosta procedura

Przede wszystkim należy podkreślić, że takie działanie nie wiąże się z żadnymi kosztami. Ta część podatku dochodowego i tak trafia do skarbu państwa, a określając przeznaczenie tego 1% podatku, można przekazać go na konkretny cel, bez sięgania po własne środki będące podstawą utrzymania czy zabezpieczeniem finansowym gospodarstwa domowego. Sama procedura jest też bardzo prosta i właściwie jedyny dodatkowy czas, jaki trzeba poświęcić na całe działanie, to wybranie instytucji znajdującej się w spisie organizacji użytku publicznego, którym można przekazać część podatku i znalezienie jej numeru KRS, gdyż podaje się go potem w rozliczeniu. Można również zorientować się, czy ktoś z grona znajomych nie opiekuje się przewlekle chorym dzieckiem i nie umożliwił przekazania 1% podatku. Całe działanie jest zatem bardzo proste i wymaga jedynie przeznaczenia na to minimalnej ilości czasu.

2. Możliwość wsparcia potrzebujących

Większość osób chętnie pomaga innym, zgłaszając swój udział w akcjach dobroczynnych czy wspierając zbiórki, choćby takie jak słynna w całym kraju Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Dla wielu ludzi ograniczeniem są jednak pieniądze – czasem mimo najszczerszych chęci, czasem po prostu brakuje środków, którymi można by było wesprzeć potrzebujących. Tymczasem 1% podatku i tak zostanie przekazany państwu, więc można wykorzystać go właśnie w celu wykonania dobrego uczynku. Należy zaznaczyć, że część podatku można przekazać tylko organizacjom pożytku publicznego, a więc istnieje pewność, iż pieniądze zostają rozdysponowane w słusznej sprawie. Wiele tych środków trafia na ważne cele społeczne, a środki przekazane różnym fundacjom czy stowarzyszeniom nieraz pomagają w ratowaniu ludzkiego zdrowia i życia, czy też są wsparciem dla placówek, które zajmują się bezpańskimi zwierzętami. Przekazanie części podatku jest zatem realnym i ważnym wsparciem na rzecz innych.

3. Decydowanie o tym komu przekazać środki i widoczne efekty

Warto zaznaczyć, że każdy podatnik, który chce przekazać rzeczony 1% sam wybiera organizację, którą chce wesprzeć, a czasem nawet konkretny cel. Niektóre organizacje umożliwiają bowiem przekazanie podatku na cel szczegółowy, czyli choćby budowę konkretnego punktu czy wsparcie dla danego podopiecznego. Decydując się na to, ma się także pewność, iż środki zostaną należycie spożytkowane, co można też potem zweryfikować. Poszczególne organizacje publikują sprawozdania, w których znajdują się informacje jak dokładnie zostały rozdysponowane środki, które uzyskały z wpływów z 1% podatku.

 

2 odpowiedzi do “Dlaczego warto przekazać 1% podatku?”

  1. Uwaga ! Dla rozliczeń za rok 2019 zmienia się termin złożenia wszystkich zeznań podatkowych PIT dla rozliczenia za rok 2019 – możesz to zrobić od 15 lutego do 30 kwietnia 2020 r

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *