Finansowa edukacja w Polsce

Finanse to obszar naszego życia, z którym spotykamy się praktycznie każdego dnia. Jest to jednocześnie jeden z tych obszarów, w którym dynamiczne zmiany sprawiają, że niezbędne jest ciągłe samodoskonalenie się, douczanie i aktualizowanie naszej wiedzy. Czy istnieje odpowiedni przedmiot w szkole, który mógłby pokryć potrzeby związane z odpowiedzialnym zarządzaniem pieniędzmi? Czy my jako Polacy możemy powiedzieć, że jesteśmy odpowiednio wyedukowani finansowo? Jaki jest prawdziwy obraz finansów dla przeciętnego Polaka? Co możemy zrobić we własnym zakresie, by móc być bardziej wyedukowanym w tym obszarze?

Czy edukacja finansowa w Polsce jest faktem?

Musimy spojrzeć prawdzie w oczy – nie istnieje w Polsce standardowa edukacja finansowa. Choć wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że jest to podstawa do jako takiego poruszania się w temacie pieniądza, to jednak nie podjęto na przestrzeni ostatnich lat żadnych kroków, by tę kwestię w jakikolwiek sposób poprawić. Jedyną, marną, namiastką nauki
o finansach są Podstawy Przedsiębiorczości, których podstawa programowa jest realizowana w późniejszych klasach podstawówki oraz w liceum. Czy to jednak zajęcia, które realnie wnoszą wartość dodatnią do naszego życia? Na to pytanie musimy odpowiedzieć sobie sami. To, czego brakuje to podstawowych zajęć z zakresu produktów finansowych, które przecież są integralną częścią naszego dorosłego życia. Nikt nie uczy nas prowadzenia domowego budżetu, zasad zdrowego zarządzania finansami czy podejmowania racjonalnych ekonomicznie decyzji.

Jakie są skutki braku odpowiedniej edukacji finansowej Polaków?

Efektów braku edukacji finansowej nie musimy szukać daleko. Odsetek społeczeństwa z zaległościami w spłatach kredytów ciągle wzrasta. Analogicznie zmniejsza się liczba osób, które posiadają oszczędności sięgające równowartościom 3-miesięcznych wypłat. To najbardziej jaskrawe efekty braku odpowiedniego wyedukowania społeczeństwa w kwestiach finansowych. Co rusz w mediach możemy usłyszeć o walce klientów z instytucjami finansowymi dotyczącej jakiegoś produktu finansowego, który nie wygenerował spodziewanych kosztów. Takie sytuacje nie są oszustwem ze strony banków – konstrukcja każdego produktu finansowego jest szczegółowo opisana w regulaminach i umowie produktu – my jako osoby niewyedukowane finansowo nie mamy po prostu nawyku ich czytania. To prowadzi do takich właśnie sytuacji.

W jaki sposób możemy się dokształcić w obszarze finansów?

Pomimo centralnego braku edukacji finansowej, każdy z nas może tę wiedzę uzupełnić we własnym zakresie. Obecnie w sieci znaleźć możemy szereg ciekawych blogów finansowych, które uczą nas ustalania budżetu, zachowania wobec produktów finansowych i budowania pozytywnych nawyków finansowych w Polakach. Oprócz blogów możemy znaleźć interesujące nas kanały na YouTube bądź webinaria i warsztaty, które pogłębią naszą wiedzę na temat finansów osobistych. Standardowo swoją wiedzę możemy również poszerzać, czytając literaturę z zakresu finansów osobistych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *