Ile statystyczny polak wydał na wyprawkę szkolną 2020

Wyprawka szkolna od lat budzi wiele emocji w rodzicach. Już w połowie lipca da się zauważyć reklamy zachęcające do zakupu nowych zeszytów, ubrań czy  butów do szkoły. W tym roku choć sytuacja w zakresie realizowania programu nauczania nie jest jeszcze do końca jasna, rodzice także wyposażają swoje dzieci we wszystko to, co najważniejsze. Jednak sumy, które wydają poszczególne rodziny na dokonanie zakupów w obrębie wyprawki, są bardzo zróżnicowane.

Jakie sumy wydają polskie rodziny na wyprawkę?

Sumy, jakie przypadają na zakup wyprawki dla jednego dziecka, nie są jednakowe. W przypadku 22% osób kwota ta nie przekracza 300 złotych. Jest to kwota wypłacanego obecnie na dzieci świadczenia, związanego z przygotowaniem dla nich wyprawki. Można zatem stwierdzić, iż prawie co czwarta rodzina z powodzeniem mieści się w tym budżecie. Co trzecia rodzina natomiast szacuje, że ich wydatki będą mieściły się w zakresie 300-500 złotych na każde dziecko. Natomiast nawet 8% osób uważa, że ich budżet zdecydowanie przekroczy 1000 złotych. Jak widać wydatki te są bardzo różnorodne i wynikają przede wszystkim z potrzeb dziecka. Na ich kształt wpływ mają ceny książek czy też konieczność zakupu nowych ubrań. W przypadku młodszych dzieci garderoba każdego roku stanowi wyzwanie finansowe. Dziecko rośnie, wyrasta ze swoich rzeczy, dlatego należy zakupić zupełnie nowe. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja wtedy, gdy mamy do czynienia już ze starszym dzieckiem. W przypadku licealistów konieczność kupowania ubrań każdego roku zdecydowanie się zmniejsza.

Gdzie rodzice kupują wyprawkę dzieciom?

Oczywiście na cenę wyprawki niemały wpływ ma także to, gdzie konkretnie dokonuje się jej zakupu. Wielu rodziców najpotrzebniejsze materiały kupuje po prostu w dużych marketach. To właśnie tam można nabyć bardzo tanio zeszyty, różne pomoce naukowe, bloki techniczne itp. Plusem jest to, że rodzice mogą dokonać takich zakupów podczas załatwiania swoich codziennych spraw, nie tracąc na to dodatkowego czasu.

Jeśli natomiast chodzi o zakup odzieży, to dla wielu rodziców idealnym rozwiązaniem jest kupowanie ich w sklepach sieciowych. Galerie handlowe oferują obecnie dużą rozpiętość cenową w tym zakresie. Okres letni jest natomiast okresem gorących wyprzedaży, podczas których można zakupić podstawowe rzeczy do ubioru swojego dziecka.

Wielu rodziców, zamiast inwestować w nowe książki, decyduje się także na kupowanie ich od starszych kolegów czy też za pośrednictwem antykwariatów. Dzięki temu także można zauważyć naprawdę sporą oszczędność w tym właśnie zakresie.

Pieniądze przeznaczane na wyprawkę dla niektórych rodziców mogą być także pomniejszone o to, co posiada starsze rodzeństwo. Zazwyczaj duże oszczędności wynikają z tego, że rodzic wykorzystuje zadbane ubrania po starszym rodzeństwie czy też książki, tym samym nie narażając się na dodatkowe koszta.

Oczywiście to ile przeznaczamy na wyprawkę szkolną, jest naszą indywidualną kwestią. Warto jednak wziąć pod uwagę możliwości, które pozwalają na zaoszczędzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *