Jak bezpiecznie płacić online?

Jak bezpiecznie płacić online?

Współcześnie coraz częściej wykonujemy transakcje bezgotówkowe zamiast płatności tradycyjnym portfelem. Jest to całkowicie naturalny proces. Proces przelewów internetowych, choć niezaprzeczalnie bardzo wygodny, związany jest z licznymi z zagrożeniami. Do najpopularniejszych przestępstw należy tak zwany “phishing”. Wówczas oszuści wysyłają wiadomości imitujące banki lub tworzą strony naśladujące systemy, a klienci całkowicie nieświadomie na nie reagują, podając dane karty kredytowej, czy dostępu do konta. Aby uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń, rodzących następcze problemy, smutek i złość, warto zapamiętać kilka prostych zasad, które zapewnią jak największe bezpieczeństwo w sieci.

Tego nigdy nie rób!

Po pierwsze pod żadnym pozorem nie powinno się ujawniać swoich danych osobowych lub dostępu do informacji poufnych, zwłaszcza numeru PIN karty. O takie rzeczy może zapytać tylko i wyłącznie bank, ale nie odbywa się to drogą poczty elektronicznej, ani telefonicznie. Jeśli jakiś serwis w sieci prosi o udostępnienie takich kwestii chronionych, najprawdopodobniej jest to wynik podstępu lub oszustwa. Podobnie należy uważać na podawanie ciągu cyfr na dowodzie osobistym jak na przykład PESEL (Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności).

Sprawdź, czy witryna posiada certyfikat SSL

Druga kwestia dotyczy szczególnej uwagi podczas płatności internetowych na wszelakich portalach zakupowych, bądź usługowych. Powinno się korzystać z usług sklepów, a także stron, które są godne zaufania publicznego i posiadają właściwe certyfikaty szyfrowania danych. Aby to szybko sprawdzić należy przyjrzeć się uważnie adresowi witryny widniejącym na ekranie urządzenia. Musi mieć zamkniętą kłódkę oraz posiadać protokół SSL, czyli prefiks “https”. Warto także skontrolować dostępne opinie innych użytkowników.

Przechowuj dowód płatności

Przechowywanie danych transakcyjnych w postaci rachunków, potwierdzeń płatności, faktur pozwala na ochronę klienta w razie nieprawidłowości. Nawyk zbierania takich wiadomości sprawia, że nie umykają sytuacje, w których nie dostaniemy takowych maili, co wzbudzi słuszne podejrzenia.

Zasadnym wydaje się fakt drobnych zabiegów poprawiających bezpieczeństwo, jak na przykład zaklejenie kamerki internetowej w laptopie. Warto pamiętać również o stosowaniu skutecznego programu antywirusowego. Polecamy także korzystanie z klawiatury ekranowej zamiast manualnej, czy też używanie specjalnie dedykowanych aplikacji szyfrujących dane.

Zachowując należyte środki ostrożności online może płacić bez obaw 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *