Jak inwestować w złoto – przewodnik dla początkujących

Jak inwestować w złoto

Szukając pomysłu na inwestycję, w odróżnieniu od dawnych czasów, złoto nie jest dziś pierwszym aktywem, które przychodzi do głowy. Znacznie częściej zastanawiamy się nad inwestycją w nieruchomości, waluty, kryptowaluty, lub akcje firm na giełdzie. Kiedy myślimy o złocie, zamiast inwestycji w głowie pojawiają się obrazy przekazywanej od pokoleń biżuterii, cegiełek ułożonych w skarbcu, lub monet, używanych w czasach znanym nam tylko z filmów. Okazuje się jednak, że złoto to świetny pomysł na inwestycję.

Urok inwestowania w złoto

Złoto może być dobrą inwestycją, ponieważ w przeciwieństwie do walut i papierów wartościowych, złoto jest w ograniczonej podaży. (Podaż złota wzrasta wraz z wydobywaniem większej ilości złota, ale bardzo powoli). Ta cecha sprawia, że złoto służy jako zabezpieczenie przed inflacją. Uncja złota może kupić mniej więcej taką samą ilość towarów jak 50, 100, a nawet 200 lat temu. Oczywiście nie jest tak w przypadku dolara, czy innych przodujących na świecie walut. Ciekawostką jest, że wartość złota zazwyczaj wzrasta wraz ze spadkiem wartości dolara. Z tego powodu złoto jest dobrym wyborem dla inwestorów, którzy chcą się nieco izolować od nieuniknionych skutków inflacji.

Jak inwestować w złoto?

Trzy popularne sposoby inwestowania w złoto to:

  • Fundusze giełdowe oferujące sprzedaż złota (ETF)
  • Zapasy wydobywcze
  • Fizyczne złoto (np. Złote monety)

Fundusze oferujące złoto: dzięki funduszom nie musisz się martwić o przechowywanie prawdziwego złota (lub płacenie za przechowywanie) oraz jego kradzież. Twoje zarobki mogą wzrosnąć bez podatku.

Zasoby wydobywcze: pośrednim sposobem inwestowania w złoto są spółki górnicze. Możesz kupić akcje od spółki wydobywczej lub funduszu inwestycyjnego ETF, który koncentruje się na spółkach, które wydobywają metale szlachetne.

Złote monety: Dla tych, którzy chcą zupełnie innego rodzaju doświadczenia inwestycyjnego, można rzeczywiście wyjść i kupić prawdziwe złoto w postaci złotych monet (które oferują nieco lepszą płynność niż inne opcje „prawdziwego złota”, takie jak np. sztabki złota).

Jak kupić złote monety?

Oczywiście nie można po prostu zejść do sklepu i odebrać torby złotych monet. Jednak wiele stron internetowych sprawia, że stosunkowo łatwo jest je kupić. Niektóre witryny sprzedają monety bezpośrednio; inne zapewniają platformy transakcyjne dla inwestorów indywidualnych. Oba sposoby mają wady i zalety: witryny rynkowe zazwyczaj oferują lepsze oferty, ponieważ unikamy przy tym pośredników, ale kupowanie od bezpośrednich dealerów może zapewnić większe poczucie bezpieczeństwa. Tak jak w przypadku każdej inwestycji, ważne jest jednak zebranie dużej ilości informacji przed zakupem złotych monet i znalezienie dostawców, którzy są godni zaufania.

Podsumowanie

Dostępnych jest również wiele rodzajów złotych monet. Każda z nich jest produkowana przez różne mennice rządowe i ma różne wagi i czystości, dlatego ważne jest, aby znać aktualną wartość rodzaju monety, którą chcemy kupić. Popularne monety obejmują monetę amerykańskiego orła, monetę kanadyjskiego liścia klonu i południowoafrykańskie monety Kruggerand

Jedna odpowiedź do “Jak inwestować w złoto – przewodnik dla początkujących”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *