Jak oszczędzać na codziennych zakupach – 5 sprawdzonych sposobów

Większość z nas stara się oszczędzać. Zazwyczaj mamy jakieś zobowiązania, przykładowo kredyt, na który musimy odkładać. Możemy również mieć w planach wyjazd na jakąś egzotyczną wycieczkę, zakup nowego samochodu czy też remont mieszkania. Zawsze jest jakiś powód do zaoszczędzenia chociażby małej sumy pieniędzy. Choć takich powodów może być naprawdę wiele, niekoniecznie jest to łatwe. Szczególnie jeśli na co dzień mamy sporą ilość wydatków. Czy zatem są jakieś sposoby na to, by oszczędności się mnożyły?

Jak oszczędzać na codziennych zakupach

Oto 5 moich sprawdzonych sposobów:

1. Lista zakupów

 

Jest wiele sposobów na to, a pierwszym z nich jest przede wszystkim robienie listy zakupów. Bardzo często, idąc do sklepu wkładamy do naszych koszy wszystko to, co akurat wpadnie nam w oko. Jakieś soki, ciastka i całą stertę gotowych dań. Oczywiście w danym momencie może nam się wydawać, iż to jedzenie jest nam naprawdę potrzebne. Być może nawet większość zużyjemy, jednak zazwyczaj nie wszystko. Zostają nam rzeczy, które kupiliśmy pochopnie i być może w ogóle nam nie smakują. Czasem kupujemy też za dużo i nie jesteśmy w stanie wszystkiego zjeść, dlatego to wyrzucamy. Przy okazji marnotrawimy nasze fundusze. MÓJ PUNKT WIDZENIA: Zakupy robię zawsze z listą, po uprzednim spisaniu jej w domu i przemyśleniu np. całotygodniowego jadłospisu. Gotując na 2 dni oszczędzam czas i pieniądze.

2. Ogranicz zachcianki

 

Kolejną kwestią są nasze własne zachcianki. Elegancka koszula, piękna sukienka, świetne buty, najnowsze konsola. To wszystko może nas kusić, a sklepy robią co w ich mocy, by tak właśnie było. Dobrze jest zatem ustalić sobie z góry, ile każdego miesiąca możemy przeznaczyć na swoje prywatne wydatki. Jeśli bowiem tego nie kontrolujemy, suma może być pod koniec miesiąca naprawdę bardzo wysoka. Tymczasem wielu tych rzeczy później nawet nie zakładamy ( w przypadku ubrań-  bo na przykład nie pasują nam zupełnie do tego, co już posiadamy).  MÓJ PUNKT WIDZENIA: Prowadzę bilans przychodów i wydatków domowych, gdzie najpierw przez miesiąc, dwa studiuję swoje finanse i ich przepływ; gdy już poznałem ich strukturę zapewne wiem, gdzie jest moja pięta Achillesowa i w jakim obszarze muszę jeszcze popracować, by utrzymać swoje wydatki w ryzach i nie przeznaczać zbyt wiele na konsumpcję i rozrywki.

3. Szukaj promocji

 

Robiąc codzienne zakupy, szukajmy także promocji. To kolejny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Każdy z nas ma obecnie dostęp do gazetek reklamowych, które cyklicznie wypuszczają sklepy. Fajnie, gdy przychodzą na adres domowy, nie będziemy przecież chodzili po mieście i je kolekcjonowali. Gdy już je mamy, możemy sprawdzić, co najbardziej się opłaca zakupić i w jakim sklepie. Sytuacja staje się bardziej istotna, gdy planujemy jakiś większy zakup, np. elektroniki, sprzętu agd czy artykułów budowlanych. Tutaj zwyczajnie opłaca się zrobić wcześniejszy przegląd i porównać ceny u konkurencji online i offline. MÓJ PUNKT WIDZENIA: Zwracam uwagę na promocje ( te prawdziwe, gdzie nie było żadnej manipulacji i cena w trakcie promocji jest znacznie niższa niż przed jej rozpoczęciem). Kupuję dwupaki itd., zamiast jednej sztuki, przy towarach codziennego użytku.

4. Noś własne torby na zakupy

 

Kolejny sposób to noszenie swojej własnej torby na zakupy. Przede wszystkim jeśli leży nam na sercu los planety, powinniśmy zawsze mieć przy sobie torbę bawełnianą, by nie kupować niepotrzebnie toreb plastikowych. Poza tym czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile rocznie wydajemy na zakup takich toreb. Przy jednorazowych zakupach, to dla nas koszt kilkunastu groszy. Jednak wszystko to ze sobą sumując na przestrzeni roku, moglibyśmy naprawdę sporą sumę mieć w kieszeni. MÓJ PUNKT WIDZENIA: Dbam o środowisko i noszę ze sobą torby wielokrotnego użytku, bawełniane lub papierowe.

5. Karty stałego klienta

 

Ostatni już sposób na dziś to korzystanie z kart lojalnościowych. Niekiedy takie karty uprawniają nas do jakichś zniżek. Jeśli uzbieramy odpowiednią ilość punktów, możemy również starać się o jakieś darmowe produkty czy też rabaty. Gdy jesteśmy w tym naprawdę regularni, wówczas przez dłuższy czas możemy sporo zaoszczędzić.

Wyróżniający na tym tle jest przede wszystkim mój ulubiony program stałego klienta, Cashback World. Jest to multifunkcjonalna karta/ aplikacja, która działa ponadbranżowo i międzynarodowo.  Zalety ? Nie trzeba posiadać w portfelu wielu kart , a do tego dostaje się realną korzyść -gotówkę na konto ( stąd nazwa cashback ), a nie tylko punkty   ( więcej na ten temat w tym artykule). MÓJ PUNKT WIDZENIA: Korzystam z programów lojalnościowych, lubię płacić mniej za identyczne usługi i produkty.

Jak widać, jeśli nasze codzienne zakupy będą naprawdę przemyślane, rocznie możemy mieć kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych w kieszeni EXTRA.

Piotr Batóg

2 odpowiedzi do “Jak oszczędzać na codziennych zakupach – 5 sprawdzonych sposobów”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *