Jak pomnażać oszczędności?

Każdy, kto posiada nieco wolnych środków finansowych zastanawia się, w jaki sposób można je zainwestować, aby osiągnąć zysk. Wybór kierunku inwestycyjnego nie jest prosty, gdyż tak naprawdę rynek inwestycyjny nie ogranicza się jedynie do tradycyjnych produktów bankowych. Kluczowe jest jednak zrozumienie mechanizmu działania produktów inwestycyjnych i potencjalnych korzyści, jakie mogą one przynieść inwestorowi.

Bezpieczne pomnażanie oszczędności

Podstawową zasadą w inwestowaniu jest ochrona kapitału. Inwestor może nie osiągnąć oczekiwanego zysku, a wręcz nie osiągnąć go w ogóle. Jeżeli jednak traci kapitał, traci też możliwości inwestycyjne. Najistotniejsze jest więc ryzyko inwestycyjne. Na rynku dostępnych jest szereg różnego rodzaju produktów inwestycyjnych mniej lub bardziej ryzykownych. Do pierwszej grupy należą lokaty bankowe czy obligacje państwowe bądź komunalne. W drugiej mieszczą się inwestycje na giełdzie i nowoczesne, nietypowe produkty bankowe. Bardzo istotne jest zrozumienie zarówno tego, jakie ryzyko ponosimy, jak i samego produktu inwestycyjnego. Nie ma sensu grać na giełdzie, jeśli nie wiemy, jak ona właściwie funkcjonuje. Co więcej, zawsze musimy wziąć pod uwagę nie tylko potencjalne zyski, ale i koszty. W przypadku lokaty bankowej jedynym kosztem będzie podatek belki, jednak oprocentowanie lokat jest tak niskie, że zbyt wiele na nich nie zarobimy. Jeżeli natomiast chcemy zainwestować w fundusze, musimy liczyć się z opłatami za zarządzanie i prowizją. Należy uważać, żeby koszty nie pochłonęły zysków, jakie dana inwestycja może wygenerować.

Skąd czerpać wiedzę?

Pomnażanie oszczędności nie jest co prawda nauką tajemną, jednak jak w każdej dziedzinie, w której chcemy odnieść sukces, powinniśmy posiadać przynajmniej podstawową wiedzę. Zamiast studiować podręczniki akademickie, dobrze jest sięgnąć po poradniki przygotowane typowo pod dany rodzaj inwestycji. Na początek najlepiej sięgnąć po pozycje przeznaczone dla początkujących inwestorów. Przy okazji nauki możemy już przygotowywać sobie długoterminowy plan inwestycyjny, który uwzględnia ryzyko, potencjalne zyski i koszty. Na szczęście nie trzeba liczyć tego przy pomocy ołówka i kalkulatora – w internecie dostępne są kalkulatory, które pomogą nam oszacować wartość inwestycji. W ostateczności można również skorzystać z arkusza Excel. Jeżeli planujemy większą inwestycję w niszowej dziedzinie, takiej jak na przykład dzieła sztuki, dobrze jest zdobyć wiedzę nie tylko z zakresu inwestycji, ale i historii sztuki czy malarstwa. Najbezpieczniej jednak inwestować w obszarach, które znamy i które lubimy.

W inwestowaniu najważniejsza jest systematyczność i cierpliwość, a także umiejętność chłodnego, analitycznego spojrzenia na dany produkt inwestycyjny. Emocje i pośpiech to najgorszy doradca. Inną zasadą jest inwestowanie tylko tych środków, na których ewentualną stratę możemy sobie pozwolić. W innym przypadku inwestowanie zaczyna przypominać hazard lub spekulację, która często mylona jest z efektywnym, mądrym pomnażaniem oszczędności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *