Jak przestać żyć od pierwszego do pierwszego

Jak przestać żyć od pierwszego do pierwszego

Mówi się, że pieniądze to rzecz nabyta, dlatego też z taką łatwością wielu z nas decyduje się na roztrwonienie zapasów gotówki na różnorodne cele. Zdecydowany odsetek ludzi  wydaje większość swoich zarobków, co w niedalekiej przeszłości przekłada się na sytuację, w której nasze życie ogranicza się w znanych już ramach czasowych, a mianowicie od pierwszego do pierwszego. Wpadając w tak zgubną spiralę, zaczynamy gonić za tym, by poprawić swój status finansowy. Niestety, kiedy nie poczynimy zmian w gospodarowaniu gotówką, to stan portfela z pewnością się nie poprawi. Jakie kroki należy poczynić, by przestać gonić przysłowiowego króliczka i zacząć rozsądnie rozporządzać zarobkami?

 

Czas to pieniądz

 

Kiedy na twoje konto wpływa wypłata wraz z pensją, za twoją rzetelną pracę, a ty myślisz, że jest to znakomita sposobność do świętowania, czyli w rzeczywistości do natychmiastowego wydawania ledwo co pozyskanego kapitału, to jesteś w błędzie. Czas to najlepsza lokata dla twojego portfela. Nie daj się ponieść emocjom i z chłodną głową podejdź do zaplanowania swoich wydatków. W pierwszej kolejności zaplanuj listę niezbędnych wydatków na zbliżający się miesiąc. W następnej kolejności przekalkuluj ile zostanie ci gotówki do rozdysponowania po uiszczeniu wszystkich rachunków. Teraz dysponujesz pieniędzmi na tak zwaną czarną godzinę, prawda? Jeśli planujesz roztrwonić tę kwotę, to nigdy nie wyjdziesz z tradycyjnego schematu od pierwszego do pierwszego. Wystarczy, że zaciśniesz pasa, a pieniądze zachowane na koncie sprawią, że w kolejnym miesiącu odczujesz poprawę swojego statusu finansowego. Pierwsze kroki w oszczędzeniu są trudne, lecz popadnięcie w nawyk oszczędzania będzie ci przynosić korzyści materialne, a ty wreszcie przestaniesz być przekaźnikiem finansowym i poznasz jak działa przepływ pieniądza.

 

Fundusz awaryjny krokiem w przyszłość

 

Aby zaplanować fundusz awaryjny i wygenerować na niego odpowiednią sumę pieniędzy należy poczynić zdecydowane kroki w postaci analizy budżetu domowego oraz wysokości wydatków w stosunku do osiąganych zarobków. Tak jak już wcześniej wspomniałem nie warto pozbywać się ledwo co zdobytych pieniędzy niemalże od momentu ich wpłynięcia na konto. Takie podejście do sprawy spowoduje wyłącznie masę nierozważnych zakupów w postaci nowego sprzętu elektronicznego, czy też innego typu gadżetów. Należy twardo stąpać po ziemi, to żelazna zasada, bez której nie ma co myśleć o kumulowaniu wysokości funduszu awaryjnego. Takie racjonalne podejście pomoże nam wydawać mniej niż zarabiamy, a to już milowy krok do przodu. Stosując się do tych jakże zdecydowanych zasad, z pewnością zapewnimy sobie dostęp do tak zwanego funduszu awaryjnego, potocznie znanego jako pieniądze na czarną godzinę. Sumienne i regularne oszczędzanie pozwoli na odskocznię od ciągłego liczenia pieniędzy i kalkulacji, czy uda się przetrwać nadchodzący miesiąc bez konieczności pożyczania pieniędzy od znajomych lub najbliższych. Pamiętajmy, grosz do grosza, a będzie kokosza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *