Samochód a oszczędzanie 11 porad jak zaoszczędzić na samochodzie

Samochód a oszczędzanie

Kierowcy, którzy chcą znaleźć się w posiadaniu własnego samochodu, mogą na nim zaoszczędzić. W pierwszej kolejności warto się w ogóle zastanowić, czy auto jest komuś potrzebne do życia. Niektórzy decydują się na jego zakup mimo tego, że zbyt często nie podróżują. Samochody nie są jedynym środkiem transportu, zawsze można zdecydować się na komunikację miejską, czy też skutery elektryczne oraz rowery. W grę wchodzi także wypożyczanie samochodów na godziny. Jeśli jednak ktoś często udaje się w podróże służbowe, na wakacje i dużo jeździ po mieście, powinien mieć swój samochód. Wtedy jego zakup jest bardzo rozsądnym krokiem.

Rozeznanie na rynku

 

Przed ostateczną decyzją co do zakupu samochodu kierowcy powinni dokładnie rozeznać się na rynku. To bardzo istotne, ponieważ pozwoli zmniejszyć to koszty zakupu nowego auta. Nie można wybierać pierwszego lepszego samochodu, który spodoba się zainteresowanej osobie. Być może na portalu internetowym znajdzie się ten sam model w dużo niższej cenie. Poza tym warto porównać między sobą poszczególne modele samochodów, ponieważ z biegiem czasu upodobania kierowców mogą się zmieniać. Nie należy wybierać aut jedynie z górnej półki, które są bardzo drogie. Nie zawsze muszą być one najlepsze.

Oszczędzić można także na ubezpieczeniu OC. Kierowca nie musi się przecież od razu decydować na takie samo OC, co jego kolega. Po dokładnej analizie ofert ubezpieczycieli będzie można znaleźć dla siebie korzystną ofertę, która nie będzie należała do najdroższych. Warto też nieco zwiększyć swoją wiedzę na temat samochodów, ponieważ drobne usterki będą mogły być wtedy usuwane własnoręcznie. Z każdą błahostką nie będzie trzeba udawać się do mechanika samochodowego, co przecież wiąże się z dodatkowymi opłatami.

Regularne serwisowanie

 

Osoby posiadające samochody na własność powinny je regularnie serwisować. To bardzo ważny krok, ponieważ nawet małe zaniedbania mogą doprowadzić do tego, że w pewnym momencie auto nie ruszy już z miejsca. Takie sytuacje zdarzają się coraz częściej, a kierowcy myślą, że tym sposobem oszczędzają. Nie jest to prawda, należy udać się co kilka miesięcy do warsztatu samochodowego i zrobić mały przegląd auta, aby usunąć z niego wszystkie drobne usterki. Z czasem mogą przerodzić się w coś poważnego i konieczna będzie bardzo kosztowna naprawa, co sprawi, że z budżetu domowego znikną pokaźne środki finansowe.

 

Sposobów na oszczędzanie na własnym samochodzie jest bardzo dużo, zaliczyć można do nich również:

 

  • bezpieczną jazdę (zgodną z prawem, tak aby nie dostawać mandatów karnych),
  • tankowanie na tej samej stacji benzynowej (oczywiście nie może to być najdroższa stacja),
  • zainstalowanie instalacji gazowej (jeśli jest taka możliwość),
  • odpowiednie rozgrzanie silnika przed ruszeniem w trasę,
  • płynną jazdę (poszczególne podzespoły będą wtedy chodziły tak, jak należy).

Posiadanie samochodu to spore obciążenie dla kierowców, a jeśli nie chce się przeznaczać na niego każdej wolnej złotówki, wszystko należy robić z głową, zanim będzie na to za późno.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *