Jak zorganizować wakacje, które nie zrujnują naszych finansów?

Jak zorganizować wakacje, które nie zrujnują naszych finansów?

Podróżowanie to jedna z najbardziej przyjemnych form spędzania wolnego czasu. Poznawanie nowych ludzi, krain, zajadanie się lokalnymi specjałami to wrażenia, których nie zapomnimy nigdy. Zwiedzanie nowych krajów ma jednak swoją wadę — ogromne koszty. Na pewno? Wbrew temu, co znajdziemy na ulotkach biur podróży, wycieczki wcale nie muszą być drogie. Wystarczy tylko odpowiednio podejść do całej sprawy.

Podróżowanie z biurem podróży, czy na własną rękę?

 

Wiele osób boi się organizować wycieczki samemu, gdyż istnieje wtedy szansa, że coś pójdzie nie po ich myśli. Biura podróży tymczasem od lat oferują klientom zorganizowane wyjazdy w ciekawe miejsca. Na pewno mają podpisane różne umowy, więc co może pójść nie tak? Może i to dużo. Właściwie co roku słyszy się o upadku jakiegoś biura, a klienci czekający na samolot zostają na lodzie. Oczywiście, nie zrozumcie mnie źle. Nie mam wcale zamiaru dyskredytować tu biur podróży, ale chcę pokazać, że zorganizowana podróż nie będzie wcale bezpieczniejsza niż ta, którą zaplanujemy sobie sami.

 

Podróże na własną rękę mają dużo plusów

 

  • Możemy zwiedzać to, na co mamy ochotę, nie jesteśmy przywiązani do grupowych wycieczek, czy form organizowania wolnego czasu i przede wszystkim możemy całkowicie zdystansować się od ludzi z naszego kraju. Jeśli chcemy odpocząć i pozostać anonimowi to najlepiej podróżować na własną rękę.
  • Umowy podpisywane przez biuro podróży z różnymi firmami przewozowymi i miejscami noclegowymi na całym świecie również nie gwarantują nam tego, że będzie taniej. Korzystając z oferty tanich linii lotniczych i wyszukując noclegi na własną rękę, można bez problemu zbić koszty do połowy tego, co znajduje się na ulotce biura podróży.
  • Tak naprawdę to wyjazdy z biurami podróży opłacają się tylko wtedy, gdy trafiamy na opcję last minute. Firmy decydują się na taki krok na dzień lub dwa przed wylotem i obniżają ceny po to, by nie dokładać do interesu. Lepiej przecież wyjść na czymś na zero niż płacić za puste, zarezerwowane z góry miejsce. Koszty podróży last minute przypominają to, czego możemy spodziewać się po organizacji wyjazdów na własną rękę.

Na co te wszystkie wygody?

 

Zanim zdecydujemy się na rezerwację lotów i noclegów, warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Czy pokój, który wynajmujemy musi być w pięciogwiazdkowym hotelu? Jeśli planujemy większość czasu spędzać na zwiedzaniu, dużo lepiej będzie przecież kupić coś skromnego, ale czystego i schludnego. I tak nie będziemy tam przecież siedzieć przez cały dzień. Nocleg, jak sama nazwa wskazuje, będzie nam służył tylko jako baza wypadowa i miejsce do snu.

Śniadania i obiady w hotelu również mogą bardziej przeszkadzać niż pomagać. Zwiedzanie zmieni się wtedy w nerwowe spoglądanie na zegarek, kiedy wracać, by zdążyć jeszcze zjeść. Nie lepiej kupić coś na lokalnym bazarku i zjeść na plaży, spoglądając na morze? Jest sens tracić tą godzinę na dojazd tam i z powrotem? W dodatku, wyżywienie w hotelu potrafi być droższe niż sam nocleg. Czasem lepiej odpuścić i cieszyć się chwilą …

 

 

Tanie wakacje są możliwe. Pytanie tylko, czy jesteśmy na nie gotowi 🙂

3 odpowiedzi do “Jak zorganizować wakacje, które nie zrujnują naszych finansów?”

  1. Ach te dylematy wakacyjne 😉 ja wolę organizować na własną rękę, z atrakcji wybieram to co mnie interesuje i faktycznie wtedy odpoczywam bo robię to co chce w danym momencie a nie jestem zależny od grupy.

    1. Masz rację, przez to jesteś niezależny i niekonieczne zapłacisz więcej. Z drugiej strony nie każdy chce zajmować się organizacją swego wyjazdu i niektórzy chcą po prostu odpocząć. Pozdrawiam, PB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *