Kieszonkowe dla dziecka – czy warto je dawać?

Ile osób, tyle indywidualnych opinii na temat tego, czy faktycznie warto dawać dzieciom kieszonkowe. Jedni rodzice chętnie przystają na taki pomysł, inni natomiast decydują się nie dawać dzieciom pieniędzy. Nie ma zatem jednoznacznej odpowiedzi na to, czy takie kieszonkowe dawać, czy też nie. Warto jednak bez wątpienia przeanalizować plusy, jakie taka sytuacja może mieć.

 

Naucz dziecko wartości pieniądza

Przede wszystkim jeśli nie powierzamy naszemu dziecku żadnych pieniędzy, wówczas nie potrafi ono nimi dobrze gospodarować. Gdy w końcu jakieś dostanie, wówczas prawdopodobne jest to, iż wyda wszystko w przeciągu kilku dni. Natomiast gdy dziecko dostaje takie kieszonkowe regularnie, wówczas sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Przede wszystkim może ono gromadzić pieniądze i oszczędzać na jakiś konkretny cel. Uczy się zatem gospodarowania pieniędzmi w taki sposób, by nie kupować rzeczy mało wartościowych, ale by odkładać na coś, co naprawdę jest dla niego ważne. Jeśli dziecko w młodym wieku nauczy się dobrze gospodarować pieniędzmi i również je oszczędzać, wówczas w późniejszych latach może być mu znacznie łatwiej.

Poza tym jeśli dziecko ma kieszonkowe, musi w pewien sposób planować swoje wydatki. Przykładowo musi się zastanowić czy lepiej sobie najpierw kupić jakąś zabawkę, czy też może grę planszową. Na wszystko od razu nie wystarczy, dlatego dziecko uczy się zarządzać budżetem w taki sposób, by kupować tylko te rzeczy i w takiej kolejności, jaka jest ich realna wartość z jego punktu widzenia.

 

Cierpliwość

Dziecko uczy się również w ten sposób tego, iż na pieniądze trzeba poczekać. Przykładowo jeśli dziecko dostaje swoje kieszonkowe raz na tydzień, wówczas musi wykazać się cierpliwością. Taki system jest podobny do systemu wypłat w życiu dorosłym. Każdy również musi czekać na wypłatę od swojego szefa, a w tym czasie gospodarować pieniędzmi, które aktualnie posiada.

Oczywiście kieszonkowe nie zawsze jest wydawane przez dzieci na rzeczy, które są najtrafniejszym zakupem. Dzieci niekiedy dokonują dość pochopnych decyzji. Jeśli jednak rodzic decyduje się na powierzenie dziecku pewnych pieniędzy, nie może oczywiście zabraniać mu kupować rzeczy, które jego zdaniem niekoniecznie powinny być zakupione. Jeśli dziecko raz, drugi czy też trzeci dokona takiej właśnie pochopnej decyzji, prędzej czy później dość dobrze ją zrozumie. Będzie wyciągało swoje własne wnioski i następnym razem nim wyda na coś swoje pieniądze, na pewno to wszystko przemyśli.

 

Lekcja pokory na przyszłość

Poza tym, w jaki sposób dziecko ma zacząć uczyć się gospodarowania pieniędzmi, jeśli żadnych nie posiada? To powinno nas skłonić do tego, by pomyśleć o takiej właśnie formie nagradzania naszych dzieci. Dobrze jest jednak ustalić pewne zasady i reguły. Przykładowo jeśli dziecko będzie bardzo niegrzeczne dobrze jest je wcześniej powiadomić o tym, iż kieszonkowe może zostać wstrzymane. Dobrze jest również ustalić, czy dziecko będzie otrzymywało zabawki od rodziców pomimo tego, iż ma kieszonkowe, czy też musi z niego uzbierać na wymarzone rzeczy. Bez wątpienia należy dziecku przed przyznaniem kieszonkowego wyjaśnić, jak wyglądają reguły jego przyznawania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *