Kredyty frankowe i wyrok TSUE

Niedawno, 3 października zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. kredytu indeksowanego we frankach szwajcarskich konkretnej rodziny- państwa Dziubaków.
Ci wnieśli pozew do Sądu Okręgowego w Warszawie o unieważnienie ich kredytu, który ich zdaniem zawierał niedozwolone klauzule w zakresie mechanizmu indeksowania waluty przez Bank – przypomnę, Bank mógł właściwie dowolnie i jednostronnie wg własnych kryteriów określać kurs, po jakim przeliczano na złote raty wspomnianego kredytu indeksowanego do waluty helweckiej. 

Co w takim razie powinni po wyroku TSUE zrobić frankowicze?

Wyrok TSUE jest niewątpliwie światełkiem w tunelu dla osób, które posiadają kredyt we frankach. Aby dochodzić swoich spraw, zainteresowany musi założyć sprawę w sądzie.  Warto zrobić w pierwszej kolejności rozeznanie, aby dowiedzieć się, czy nasza umowa zawiera niedozwolone klauzule i mamy podstawy prawne do wniesienia roszczenia. Pamiętaj, że to czy wygrasz, zależy od formy Twojej umowy. Nie ma 100% pewności, że zapisy, które się w niej znajdują, są nielegalne. Uczulam Cię jednak na fakt, że wygranych spraw jest w ostatnim czasie coraz więcej, więc warto dochodzić swoich praw przed sądem.

Klauzule abuzywne

Klauzule abuzywne to te, na podstawie których możesz się starać o unieważnienie swojej umowy. Kodeks postępowania cywilnego mówi, że są to takie zapisy, które nie zostały uzgodnione z klientem i jednocześnie kształtują jego prawa oraz obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, naruszając tym samym jego interesy. Pamiętajmy jednak, że jeśli klauzule abuzywne da się wyeliminwać, to umowa nadal będzie ważna.

Nadpłata kredytu, a roszczenia do banku

Nawet jeśli spłaciłeś całkowicie lub nadpłaciłeś swój kredyt, to niestanowi to przeszkody w dochodzeniu swoich roszczeń. To Ty jako konsument masz prawo wyboru, czy chcesz dochodzić swoich praw oraz wyboru terminu. Możesz wnioskować o zwrot kwoty, o którą bank bezpodstawnie się wzbogacił.

Przewalutowanie kredytu

Z zasady fakt, że swój kredyt przewalutowałeś na złotówki, nie powinien być przeszkodą w dochodzeniu swoich praw.  Jednak każdorazowo, należy indywidualnie zbadać sprawę i dokonać analizy zapisów zawartych w aneksie o zmianę waluty zadłużenia.

Dochodzenie swoich praw

  • Pierwszym krokiem w Twojej sprawie, powinna być dokładna analiza zapisów umowy, pod kątem zawierania klauzuli abuzywnych. Nie warto dokonywać tego samodzielnie, skorzystaj z pomocy prawnika.
  • Policz kwotę, o jaką możesz starać się w sądzie.
  • Wraz z prawnikiem wystosuj do banku pismo o zapłatę określonej kwoty, jeśli bank tego nie zrobi, sprawa zostanie skierowana do sądu.
  • Sąd wyznaczy termin rozprawy, na którą także zostaniesz wezwany w celu złożenia wyjaśnień. Musisz być przygotowany, że nie zawsze sprawa zakończy się na pierwszej rozprawie.

 

Powodzenia w dochodzeniu swoich praw. 

2 odpowiedzi do “Kredyty frankowe i wyrok TSUE”

    1. Polecam skorzystanie z porównywarek kredytów, np. na rankomat.pl czy totalmoney.pl
      Ja nie specjalizuję się w porównywaniu kosztów kredytu. Dziękuję i pozdrawiam 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *