Kwadrans, który odmieni Twoje finanse

Jak wiele czasu poświęcasz każdego dnia na pracę? Na gotowanie? Na rozmowę z żoną, mężem, dziećmi czy znajomymi?  Ten czas wykorzystujesz na realizowanie swojej pasji, na zacieśnianie więzi, dzięki temu czujesz, że robisz coś przydatnego  i nadającego sens życiu.

 

 Ile czasu dziennie poświęcasz swoim finansom?

 

Co tydzień lub dwa siadasz z plikiem rachunków, wpisujesz wydatki do budżetu domowego i próbujesz przypomnieć sobie czy aby na pewno w tabelach umieściłeś już wszystkie informacje? Paragony mogą przecież zginąć, a i ludzka pamięć bywa zawodna. A co, gdyby poświęcić kwadrans każdego dnia na zadbanie o swoje finanse? Wystarczy, że wprowadzisz kilka niepozornych zmian a szybko zauważysz, że Twoje oszczędności rosną.

 

 

Wystarczy kwadrans, czyli…

Kwadrans, który odmieni Twoje finanse

 

Piętnaście minut dziennie poświęcone na wpisanie wydatków w domowy budżet wystarczy, by kwestie finansowe były na bieżąco uporządkowane. A jakie jeszcze finansowe nawyki można wprowadzić? Ciekawym pomysłem jest włączenie automatycznego oszczędzania. Na początek niech będzie to chociażby niewielka kwota – 3-5% Twoich miesięcznych zarobków. Przelej kwotę na konto oszczędnościowe a potem złóż dyspozycję automatycznego przelewu. Kwota ta będzie na tyle mała, że prawdopodobnie nawet nie zauważysz, że jej nie masz, tymczasem na rachunku oszczędnościowym stopniowo będzie się ona powiększała.

 

 

Jeden dzień wyrzeczeń

 

Jesteś przyzwyczajony do kupowania śniadania bądź kawy na mieście? To każdorazowo wydatek rzędu 7-15 złotych. A gdybyś tak ustalił jeden dzień w tygodniu, w którym nie kupujesz niczego w drodze do pracy? Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przelej od razu na konto oszczędnościowe. To niewielkie wyrzeczenie, a z zaoszczędzonych pieniędzy powoli uskłada się całkiem niezła sumka. Powoli możesz podnosić poprzeczkę – może bez kawy kupionej w kawiarni uda Ci się wytrzymać dwa dni w tygodniu? Pamiętaj, że nie chodzi o to, żeby odmawiać sobie wszystkich przyjemności, masz wprowadzić nawyk, który nie będzie dla Ciebie karą, a przy okazji pomoże Ci w oszczędzaniu. Zadbaj też o systematyczne przeglądanie historii Twoich wydatków. Może na liście znajdują się rzeczy, które kupiłeś zupełnie niepotrzebnie? Może na jakąś konkretną kategorię produktów za dużo wydajesz? Być może w kolejnym miesiącu postarasz się przeznaczyć mniej środków finansowych właśnie na tę kategorię?

 

 

Od czasu do czasu dostajesz w pracy premię bądź podwyżkę?

 

To również wspaniały sposób na zwiększenie oszczędności. Postanów sobie, że od teraz pięćdziesiąt procent każdej premii/podwyżki/dodatkowego wynagrodzenia przelewasz na konto oszczędnościowe. Dzięki temu, nie tylko w dalszym ciągu cieszysz się dodatkowymi pieniędzmi ( przecież na Twoim koncie i tak zostało 50% podwyżki), ale też w aktywny sposób przykładasz się do pomnażania Twoich oszczędności, budowania poduszki bezpieczeństwa czy funduszu awaryjnego.

Tylko kwadrans dziennie wystarczy, by w finansach zapanował porządek. W piętnaście minut możesz wprowadzić kolejne sposoby na powiększanie swoich oszczędności. Konsekwentnie, małymi krokami, bez całkowitego rezygnowania z przyjemności też możesz dojść do celu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *