Modele zarabiania pieniędzy

Współczesny świat oferuje nam wiele sposobów zarabiania pieniędzy. Chodzi tutaj nie tylko o regularne pensje wypłacane każdego miesiąca, ale także o inne modele, angażujące większą samodzielność i własne pokłady przedsiębiorczości 🙂 . Warto zatem orientować się w (tylko z pozoru) skomplikowanych nazwach, aby w odpowiednim czasie wybrać coś, co najbardziej nam odpowiada. Poniżej przedstawiam najbardziej popularne modele biznesowe i wyjaśniam, na czym każdy z nich polega.

Modele zarabiania pieniędzy

Praca na etat

Jest to jedna z najpopularniejszych form zatrudnienia. Wynagrodzenie na takim stanowisku reguluje taryfikator instytucji zatrudniającej. Osoba pracująca w takim trybie, może robić to w pełnym wymiarze godzin, czyli na całym etacie, bądź też w niepełnym wymiarze czasu – taka część może być ustalona dowolnie w umowie o pracę. W przypadku tego sposobu zarabiania pieniędzy istnieje odgórnie narzucona minimalna kwota, którą pracownik musi otrzymać za wykonaną pracę. Ponadto, osoba zatrudniona nie może przerzucić swoich obowiązków na kogoś innego, kto nie ma podpisanej umowy z tym samym pracodawcą. Reguły tego rodzaju współpracy określa precyzyjnie Kodeks Pracy.

Własny biznes

Chęć bycia niezależnym i pracy na własny rachunek powoduje, że coraz więcej osób decyduje się na prowadzenie swojej własnej firmy. Nie oznacza to, że zakładają oni wielkie fabryki czy na przykład warsztaty samochodowe. Wręcz przeciwnie, biznes można prowadzić w zaciszu domowym, pracując na podstawowym sprzęcie. Każdy początkujący przedsiębiorca ma zapewnione doradztwo oraz pomoc materialną między innymi ze strony Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Urzędy Marszałkowskie udzielają na ten cel dotacji, a na rynku dostępne są fundusze pożyczkowe i poręczeniowe, a także różnego rodzaju kredyty. Niewątpliwą zaletą tego modelu zarabiania jest praca na własny rachunek – wszystko, co robisz, robisz z korzyścią dla siebie i swoich ewentualnych pracowników. Wiąże się to oczywiście z większą odpowiedzialnością, ale przy odpowiedniej organizacji i wsparciu, tego rodzaju biznes może przynosić spore zyski.

Franczyza

Franczyza stanowi świetne rozwiązanie dla tych, którzy chcieliby prowadzić własny biznes, ale nie mają na niego pomysłu. Działalność na licencji franczyzowej oznacza, że podmiot ma obowiązek prowadzenia działalności według zasad przyjętych przez przedsiębiorstwo udzielające franczyzy. Tego rodzaju współpraca jest podejmowana na podstawie odpowiednio sporządzonej umowy franczyzy, gdzie dokładnie określa się zakres praw i obowiązków obu stron. Decydując się na tego rodzaju formę zarabiania pieniędzy, możesz liczyć na wsparcie franczyzodawcy oraz jego pomoc w rozwijaniu biznesu. Z drugiej strony, konieczne jest wniesienie własnego kapitału, często pokaźnego 🙂 .

Marketing sieciowy

Marketing sieciowy, inaczej wielopoziomowy, jest czymś w rodzaju budowania sieci. Sieci użytkowników (klientów), dystrybutorów i współpracujących firm (placówek handlowych). Tego rodzaju aktywność może zacząć praktycznie każdy, a ilość zarobionych pieniędzy wzrasta, wraz z wykonaną pracą, rosnącym doświadczeniem i umiejętnościami np. zarządzania zespołem. Marketing sieciowy jest bardzo atrakcyjną formą zarabiania ze względu między innymi na elastyczny czas pracy, możliwość wypracowania pasywnych dochodów oraz potencjalną wolność czasową. Pasywne dochody, czyli za raz wykonaną pracę masz płacone długoterminowo, nawet do końca życia. Tutaj początki są więc najtrudniejsze, horyzont- przyjemny 🙂 . Należy przy tym pamiętać, że angażując się w taki biznes, wymaga to sporego zaangażowania w niezbędne szkolenia, dzięki którym nabędziesz podstawowe umiejętności.

2 odpowiedzi do “Modele zarabiania pieniędzy”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *