Najwyższe zarobki w Europie

Podczas gdy rynek staje się coraz bardziej globalny, kolejne jednostki starają się szukać szczęścia poza granicami swojego kraju i osiąść w miejscu, które da im możliwość lepszego rozwoju i samorealizacji. Dużą rolę odgrywają zarobki i standard życia, na który można sobie w danym miejscu pozwolić.

Wysokie zarobki w różnych miejscach na świecie

 

Wybierając miejsce, gdzie będziemy kontynuować swoją karierę, staramy się spoglądać na perspektywy nie tylko życia zawodowego, ale i prywatnego. Dlatego duże znaczenie ma, chociażby blisko kulturowa kraju, do którego planujemy wyemigrować. W krajach słowiańskich próżno na ogół szukać bardzo wysokich pensji. Są jednak takie miejsca, w których poziom życia jest wyższy. Nasi południowi sąsiedzi, Czesi ostatnimi czasy wyprzedzili Polskę pod tym względem. Już kasjerka w sklepie pokroju Lidla może zarobić w okolicach 28 tysięcy do 38 tysięcy koron, co daje około 4,5 tysiąca do 6 tysięcy złotych brutto przy podobnych cenach. Najlepiej prosperującą gospodarką spośród krajów byłego bloku wschodniego wyróżnia się … Słowenia. Mediana zarobków wynosi tam około 800 euro, czyli blisko dwa razy więcej niż w Polsce. Jednak najbardziej atrakcyjne są kierunki “zachodnie”. Tutaj przodują kraje, które do Unii Europejskiej nie należą.

 

Raje szwajcarskie i norweskie

 

Szwajcaria i Norwegia stanowią kraje o najwyższych zarobkach. Ta pierwsza to ojczyzna demokracji, która jest tutaj głównym ustrojem już od ponad 150 lat z rygorystycznym, ale spójnym prawem. Szacuje się, że pensje pracownika opieki społecznej, czy nauczyciela matematyki przekraczają 30 tysięcy złotych. Warta uwagi jest mediana zarobków — jest o około 6 tysięcy wyższa w sektorze państwowym, aniżeli w prywatnym. Z kolei w przypadku przedstawicieli branż finansowych, czy ubezpieczeniowych mediana wynosi blisko 90 tysięcy złotych brutto. Należy jednak pamiętać o podatkach, które należy zapłacić, czy o konieczności wykupienia drogiego ubezpieczenia prywatnego. Również produkty w sklepach mają wysokie ceny, ale można zaopatrzyć się w te nieco gorszej jakości, ale zarazem tańsze. Podobnie jest w Norwegii — przepięknym kraju fiordów, który swoje bogactwo zbudował głównie dzięki złożom ropy odkrytym około 50 lat temu. Kraj ten wyróżnia się też ilością polskich imigrantów — jest ich około 108 tysięcy, podczas gdy drugich wśród mniejszości Litwinów jedynie 42 tysiące. Norwegię cechuje zapotrzebowanie na polskich pracowników fizycznych — elektrycy, spawacze, czy monterzy mogą zarobić tutaj około 40 tysięcy złotych. Podobnie jak w przypadku Szwajcarii, trzeba się jednak liczyć z koniecznością zapłacenia w Norwegii wysokich podatków, a jednocześnie wysokimi kosztami utrzymania. W obydwu tych krajach standard życia jest jednak wyższy niż w Polsce.
W Unii Europejskiej najwyższe zarobki są w Luksemburgu. Ceny mieszkań powodują, że tamtejsi pracownicy jako miejsce zameldowania wybierają przygraniczne miasta we Francji lub w Niemczech, aby sporo zaoszczędzić. Dwa największe kraje europejskie również stanowią jednak dobrą perspektywę do życia. Równie wysokich zarobków można spodziewać się w krajach nordyckich należących do Unii Europejskiej, takich jak Dania, Szwecja, czy Finlandia.

Jedna odpowiedź do “Najwyższe zarobki w Europie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *