Networking – od czego zacząć?

Networking to sztuka budowania i utrzymywania relacji. W świecie biznesu jest ona jedną z podstawowych umiejętności, która pomaga w rozwoju firmy, kariery i osiągnięciu sukcesu zawodowego. Dzięki networkingowi możemy skutecznie pozyskiwać wiedzę oraz znaleźć odpowiednie wsparcie w naszych przedsięwzięciach życiowych i zawodowych.

Dobre przygotowanie to podstawa

A co jeśli, jestem osobą nieśmiałą, czy mam szanse odnaleźć się w networkingu? Zdecydowanie tak! Co prawda, ekstrawertycy i osoby, które z dużą naturalnością nawiązują kontakty, już na samym starcie mają tutaj przewagę. Mimo wszystko nawet ci, którzy szczerze nienawidzą small talk-u, mogą osiągnąć biegłość w budowaniu sieci kontaktów, pod warunkiem, że zaczną od skrupulatnych przygotowań.

Przede wszystkim powinno zadbać się o osobisty wizerunek i zapoznać się z tajnikami dress-codu, obowiązującymi w danym środowisku. Oprócz uważnej komunikacja werbalnej i niewerbalnej umiejętność słuchania jest tutaj kluczowa. Pomoże ona we wnoszeniu kreatywnych uwag oraz udzielaniu przydatnych porad i wskazówek podczas konwersacji. Niezwykle ważna w networkingu jest również zasada wzajemności. Jeśli otrzymujemy, musimy też dawać, aby dbać o równowagę w relacji, i co za tym idzie, o jej ciągłość. Przed spotkaniem warto wyszukać informacje o osobach, które będą na nim obecne, aby zawczasu przygotować odpowiednią strategię. Nie oznacza to jednak, że pomimo dobrego przygotowanie, nie będziemy musieli wykazać się zdolnością improwizacji.

Gdzie mogę nawiązywać kontakty?

Na początku networkingowej przygody, warto dokładnie rozejrzeć się wokół siebie. Przydatne kontakty mogą czekać na nas wśród członków rodziny, szczególnie tej dalszej, przyjaciół rodziny, znajomych, kontaktów ze szkoły, studiów, odbytych kursów i szkoleń, współpracowników i szefów z poprzednich zakładów pracy, jak i osób, z którymi obecnie współpracujemy i kontaktujemy się regularnie.

Jeśli jesteśmy zainteresowani nawiązywaniem relacji biznesowych w konkretnej branży, wówczas możemy poświęcić czas na wyszukanie tematycznych konferencji oraz szkoleń dotyczących wybranej przez nas dziedziny oraz zapisać się do klubu lub stowarzyszenia zrzeszającego osoby o podobnych zainteresowaniach.

Obecnie to internet staje się coraz bardziej popularnym narzędziem, wykorzystywanym do rozbudowywania sieci kontaktów zawodowych. Oprócz najbardziej znanych platform, takich jak LinkedIn, czy Goldenline, istnieje wiele stron i forów biznesowych, na których można wymieniać się wiedzą i opiniami. Nic jednak nie zastąpi bezpośredniego kontaktu twarzą w twarz.

Co mogę zyskać dzięki networkingowi?

Networking to żmudne i długotrwałe przedsięwzięcie. Dlatego nie ma sensu oczekiwać natychmiastowego efektu, w postaci oferty pracy, nowego kontraktu biznesowego, już po pierwszym spotkaniu. Przede wszystkim trzeba uzbroić się w cierpliwość i mieć oczy i uszy szeroko otwarte na przydatne informacje, nowe możliwości oraz nowe ścieżki rozwoju. Dobrym rozwiązaniem jest także postawienie w centrum naszej uwagi relacji z drugim człowiekiem, a nie wyłącznie naszych korzyści i zysków. Jeśli ktoś nas dobrze pozna i szczerze polubi, wówczas szanse na bliższą współpracę oraz silną i długotrwałą relację biznesową zwiększają się.

 

Zobacz też moje pozostałe artykuły:

Zaczynamy zarabiać na FOREX
Darowizna od rodziny a podatek
Kosmetyki, nie tylko dla kobiet

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *