Oszczędności w gospodarstwie domowym 3 sposoby

Oszczędzanie wcale nie jest tak trudne, jak się wydaje. Trzeba tylko chcieć i zrobić pierwszy krok, oraz nauczyć się kilku podstawowych zasad, które pozwolą nam zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Podstawy to; planowanie wydatków i odkładanie nadwyżki na konto oszczędnościowe.

 

Oszczędności w gospodarstwie domowym

Punkt 1 . Planowanie rodzinnego budżetu

 

Podstawa skutecznego zarządzania budżetem to właściwie planowanie go. Niestety, większość rodzin tego nie robi. Trzeba postawić ten pierwszy krok, którym może być na przykład założenie zeszytu z wydatkami, lub najlepiej arkuszu w programie kalkulacyjnym. Zapisujemy w nim wtedy nasze wydatki i przychody. Ważne, żeby przychody zawsze przekraczały wydatki, wtedy możemy odłożyć nadwyżkę na konto oszczędnościowe. Jeśli jednak nasze wydatki przekraczają przychody, sprawdźmy dlaczego tak się dzieje i postarajmy się wyeliminować, lub przynajmniej ograniczyć te wydatki, które są największe, lub najmniej potrzebne.

Czasami bywa, że pieniądze po prostu przeciekają nam przez palce, gdy na przykład bank pobiera nam opłaty za prowadzenie konta, przelewy, czy samo posiadanie karty. Wtedy należy zadzwonić do banku i wyjaśnić sytuację, a jeżeli zlikwidowanie opłat jest niemożliwe, powinniśmy pomyśleć o przeniesieniu pieniędzy do innej placówki.

 

Punkt 2. Odkładanie na konto oszczędnościowe

 

Podobnie jak w przypadku planowania budżetu, większość Polaków nie ma nawet konta oszczędnościowego, a jeśli nawet, to nie odkłada na nim żadnych pieniędzy. To duży błąd, bo regularne oszczędzanie pozwala odłożyć spore sumy, które przydadzą się nam w dalszym życiu. Oczywiście, nie jest łatwo czekać, a większość osób woli mieć pieniądze “na już” niż na “za rok”, czy dwa. Dobrym sposobem jest nagradzanie się za oszczędności. Odkładając miesięcznie na przykład 400zł z pensji, rocznie uzbieramy 4800 (plus odsetki). Połowę z tej sumy najlepiej odłożyć na tak zwaną “czarną godzinę”, czyli inaczej mówiąc tworzyć poduszkę finansową, która przyda się w razie niespodziewanych zdarzeń.

Pozostałą część możemy przeznaczyć na przyjemności, na przykład na rodzinne wakacje, czy wyjazd do SPA. Wtedy łatwiej nam będzie zmobilizować się, do regularnego oszczędzania. Dobrze jest by proporcje pieniędzy “na czarną godzinę”, do tych przeznaczanych na przyjemności wynosiły 50-50%, lub najlepiej 60-40%, ale jakie będą one w rzeczywistości, zależy tak na prawdę od nas. Ważne jest to, by oszczędzać regularnie i co miesiąc przelewać stałą sumę na konto oszczędnościowe.

 

Punkt 3. Sprawdzanie cen produktów

 

Gdy robimy zakupy w sklepie, często nie zwracamy uwagę na ceny produktów, które kupujemy. Już samo niewyrzucanie paragonu, a zabranie go ze sobą do domu, analiza wydatków i zapisywanie ich (patrz punkt 1), jest bardzo pomocne w skutecznym oszczędzaniu. Zwracajmy uwagę na to ile kosztują produkty, które kupujemy. Jeśli okaże się, że za część z nich przepłacamy, sprawdźmy ich cenę w innym sklepie, bo może okazać się, że są tam dużo tańsze. Możemy też stosować zamienniki, bo często jest tak, że towar o takim składzie, tyle, że od innego, zazwyczaj mniej znanego producenta kosztuje o wiele mniej. Możemy w ten sposób zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

Piotr Batóg

4 odpowiedzi do “Oszczędności w gospodarstwie domowym 3 sposoby”

    1. Masz rację, to najprostsze rady. Też bardzo celne dopowiedzenie 😉 Dziękuję, że tutaj jesteś. Mam nadzieję, że w nowszych wpisach znajdziesz wartościowe rzeczy dla siebie. Pozdrawiam, PB

  1. Ja rozpocząłem odkładanie od notowania wszelkich swoich wydatków do excela dodatkowo przypisywania ich do kategorii takich jak płatności, posiłki lub rozrywka. Na koniec miecha widać na co wydajemy więcej aniżeli powinniśmy i można te wydatki zacząć regulować. Polecam każdemu dlatego że nawet nie zdajemy sobie sprawy jak dużo miesięcznie przeznaczamy na własne zachcianki.

    1. Super . Też tak robiłem przez 2 lata, teraz , gdy nauczyłem się “obsługi siebie” i wiem, na co wydawałem czy przesadnie wydawałem jadę na autopilocie i już nie zapisuję 😉 Winszuję, bardzo dobry, świadomy i dojrzały sposób na zarządzanie finansami i Twój portfel to z pewnością oddczuje 🙂 GRATULACJE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *