Oszczędzaj prąd, płać niższe rachunki

Oszczędzaj prąd

Żyjemy w czasach, gdy praktycznie do wszystkiego potrzebujemy prądu. By móc korzystać z naszych telefonów komórkowych, musimy naładować je oczywiście prądem. Nawet gdy pieczemy ciasto jest on niezbędny, ponieważ nasze piekarniki działają na prąd. Podobnie zresztą jak roboty kuchenne, miksery czy też blendery. Oglądamy przez dużą część dnia telewizję i zużywamy prąd. Zimą tak szybko robi się ciemno, że światło mamy zapalone praktycznie cały czas. Jak widać jest mnóstwo czynności, które wykonujemy przy użyciu prądu. Dziś już nikt z nas nie wyobraża sobie tego, by nagle miało go zabraknąć. Jednak gdy przyjdzie do nas bardzo wysoki rachunek, wówczas nie jest to najlepszą wiadomością, czasem wywołuje u nas złość. W końcu moglibyśmy zużywać mniej prądu. Czy tak się jednak w ogóle da?

Otóż da się i jest na to naprawdę wiele różnorodnych sposobów. Pierwszym z nich jest przede wszystkim zwracanie uwagi na zapalone światło. Czasem jesteśmy w salonie, a w kuchni mamy zapalone światło. Wszystko dlatego, że gotuje się tam przykładowo zupa. Jednak nie jest jej do gotowania zapewne potrzebne światło, dlatego warto je wyłączyć.

Oczywiście jeśli salon jest blisko kuchni, cały czas światło z tego pomieszczenia oświetla kuchnię. Możemy zatem do niej wejść i zajrzeć do garnka bez konieczności zapalania światła. Jeśli jednak jest konieczne jego zapalenie to i tak dużo bardziej opłaca nam się wyłączenie na chwilę światła, niż palenie go przez godzinę na nic. Oczywiście żarówka pobiera mnóstwo energii gdy się włącza, jednak jest to nieporównywalne do tego, jak pracuje gdy przez godzinę pali się w gruncie rzeczy dla nikogo.

 

Żarówki energooszczędne

 

Warto zainwestować również w żarówki energooszczędne. Nie są one tanie i to bardzo często zraża nas do zakupu. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, iż takie żarówki to spora inwestycja w przyszłość. Za każdym razem gdy taka żarówka będzie działać u nas w domu, zaoszczędzimy. W porównaniu do zwykłych żarówek zużywają one zdecydowanie mniejszą ilość prądu, dlatego bez wątpienia warto je mieć. Jeśli w jakimś pokoju rzadko przebywamy, dobrze jest tam założyć również jakąś słabszą żarówkę. Pamiętajmy, że każda taka żarówka w domu to spora oszczędność.

 

Odłączaj kable od gniazdka

 

Kolejną kwestią jest odłączanie kabli z gniazdka. Nasze telewizory, czajniki elektryczne i wiele innych sprzętów, czasem cały czas są podłączone do gniazdek. Niektóre z nich w ciągu roku w ten właśnie sposób kosztują nas nawet kilkaset złotych. W takiej bowiem sytuacji sprzęt jest w stanie uśpienia, jednak energię pobiera. Warto zatem po skorzystaniu z jakiegoś urządzenia czy też na noc, odłączać kable. Tak naprawdę jest to kwestia zaledwie kilku minut, a w ciągu roku to naprawdę bardzo duża oszczędność.

 

Wymień część sprzętów

 

Warto również zainteresować się wymianą niektórych sprzętów na takie, które pobierają mniej energii. Przykładowo wymienić stary telewizor na nowy. Jest naprawdę mnóstwo rzeczy, które możemy zrobić, by nie obciążać zbytnio naszego budżetu domowego. Rachunki za prąd mogą być znacznie mniejsze, a my będziemy mieć dodatkowe pieniądze.

 

Piotr Batóg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *