Oszczędzanie pieniędzy , czy warto ?

To pytanie w gruncie rzeczy nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ktoś może bowiem uważać, iż oszczędzanie jest naprawdę bardzo ważne i każdy powinien tak postępować. Inna osoba może natomiast żyć chwilą i nie skupiać się przesadnie na tym, czy ma coś zapasowego na swoim koncie. Najlepszym podejściem zdaje się być jednak podejście zrównoważone. Oszczędzanie jest naprawdę dobre, ponieważ daje nam zabezpieczenie finansowe. Jednak nadmierne oszczędzanie na wszystkim i odmawianie sobie nawet najmniejszych oszczędności, może odebrać nam radość z życia.

Oszczędzanie pieniędzy

 

Oszczędności są ważne i co do tego nie ma żadnej wątpliwości. Mając rodzinę należy mieć na uwadze jej potrzeby. Dziś rynek pracy jest bardzo nieprzewidywalny. Firmy upadają, zwolnienia szerzą się na ogromną skalę. Czasem może się okazać iż nasza stała praca, niestety nie będzie tak stała jak nam się wydawało. Wówczas zaplecze finansowe jest niezbędne. Trzeba mieć bowiem za co żyć w momencie, gdy należy poświęcić nieco czasu na szukanie kolejnej pracy.

 

Oszczędzając – masz cel

 

Poza tym oszczędzanie pieniędzy daje nam dalekowzroczne cele. Przykładowo możemy odłożyć sobie na wakacje. Taki cel nas cieszy i odkładanie na niego, nie jest wcale dla nas męczące. Zdajemy bowiem sobie sprawę z tego, że w krótkiej perspektywie czasowej wszystko nam się “zwróci”. Jeśli jednak oszczędzamy na coś poważniejszego, przykładowo na samochód, takie oszczędności mogą nas znużyć. Może nam się wydawać, że nie jesteśmy w stanie pozwolić sobie na nic dnia dzisiejszego. Na kawę z koleżanką, czy na nowe spodnie. Takie oszczędzanie może być dla nas katorgą, mieć wpływ na nasze codzienne samopoczucie. Taka forma oszczędzania, zdecydowanie nie jest dobra.

Oszczędzaj, ale z głową

 

Warto zatem wykazywać się rozsądkiem i przede wszystkim rozwagą. Oszczędności oczywiście są nam potrzebne, ale nie za wszelką cenę. Przede wszystkim nigdy nie powinniśmy oszczędzać na jedzeniu, ponieważ to ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Rozrywka również jest nam potrzebna, choć oczywiście nie musimy korzystać z najdroższych jej form. Warto także pomyśleć o potrzebach naszych dzieci i członków rodziny. Warto każdego miesiąca coś odkładać i nie ruszać tych pieniędzy. Jednak należy mieć także pewien budżet, który będzie spożytkowany na nasze własne przyjemności.

 

Czy Polacy oszczędzają?

 

Polacy to naród, który mogłoby się wydawać, jest oszczędny. Jednak zdecydowanie tak nie jest. Polska jest krajem typowo konsumpcyjnym. Wystarczy spojrzeć na ceny prezentów na święta czy też na inne okazje. W wywiadach na ulicach ludzie przyznają się do tego, iż wydają na nie astronomiczne ceny. Polacy niestety nie oszczędzają lub oszczędzają mało,  przez co bardzo często wpadają w spiralę pożyczek i długów. Fajnie byłoby wyłamać się z tego schematu i korzystać chociażby z najprostszych form oszczędzania np. kont oszczędnościowych i lokat, które obecnie są nam bardzo często proponowane w instytucjach bankowych. Warto mieć oszczędności, które będą dawały nam spokój i bezpieczeństwo. Poza tym obecnie wiele rozrywek i przyjemności naprawdę kosztuje niewiele, przykładowo ciuchy. Dobrze jest zatem rozsądnie gospodarować pieniędzmi, zawsze zostawiając coś na “czarną godzinę”.

Piotr Batóg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *