Oszczędzanie wody to oszczędzanie pieniędzy 5 sprawdzonych sposobów

Oszczędzanie wody to oszczędzanie pieniędzy

Na co dzień więcej uwagi poświęcamy temu jak oszczędzać pieniądze. Nie zauważamy, że jednym ze sposobów jest oszczędzanie wody. Ma ono też inną wartość – pozytywnie wpływa na środowisko. Poznaj 5 sposobów na skuteczne zaoszczędzenie wody i w konsekwencji – poprawę stanu portfela i świata. O czym warto pamiętać?

1. Myj naczynia w komorze zlewu lub kup zmywarkę

Wiele osób bagatelizuje problem zużycia wody w czasie mycia naczyń pod bieżącą wodą. To poważna sprawa, dlatego, że myjąc naczynia w taki sposób po przykładowym, rodzinnym obiedzie, możemy wykorzystać aż 7 litrów wody. Ilość wody skraca się co najmniej o połowę, jeśli postawimy na mycie w komorze zlewu. Sposób jest bardzo praktyczny. Jedną z komór napełniamy wodą i płynem do mycia naczyń, a potem kolejno, według tworzywa (najpierw szklane naczynia, dalej białe i wszystkie pozostałe) wkładamy do komory i myjemy gąbką. Naczynia z pianą przekładamy do drugiej, czystej komory, które później lekko opłukujemy wodą. W zależności od możliwości, rozważmy też zakup zmywarki, którą uruchamiać będziemy oczywiście dopiero po pełnym załadowaniu.

2. Zakręcaj kran przy goleniu, myciu zębów, myciu twarzy

Nie ma chyba większego marnotrawstwa wody niż lanie jej z kranu w czasie wykonywania podstawowych czynności. Kiedy myjesz zęby i golisz się, pamiętaj po prostu o zakręcaniu kranu. W zestawieniu z częstotliwością tych czynności, możesz zaoszczędzić naprawdę sporą ilość litrów. Podobnie jest z myciem twarzy. Do skrupulatnej pielęgnacji przykładają wagę przede wszystkim kobiety, które powoli, okrężnymi ruchami placów wcierają mydło, emulsję lub pastę do mycia twarzy w swoją skórę. Woda, która w tym czasie leci z kranu to nonsens. Te 10-15 sekund z zakręconym kranem rozwiąże kłopot jej nadmiernego użycia.

3. Weź szybki prysznic zamiast długiej kąpieli w wannie

To zrozumiałe, że wiele osób traktuje kąpiel w wannie jako miejsce relaksu i regeneracji. Może warto jednak ograniczyć ten sposób odpoczywania i na kąpiel w wannie poświęcić tylko 1 raz w tygodniu (zakładając, że ktoś robi to codziennie)? Szybki prysznic może okazać się orzeźwiający i zaoszczędzić nie tylko wodę, ale i czas!

4. Zbieraj wodę i wykorzystuj ją

Jak to zrobić? Kiedy spontanicznie myjesz głowę, możesz to zrobić nad miską włożoną do wanny lub brodzika. Zebrana woda przyda się do np. mycia samochodu, czy wyczyszczenia ogrodowych mebli lub kostki brukowej.

5. Zbieraj deszczówkę

Każdy kto ma ogród, sad, działkę lub po prostu dużą ilość roślin i kwiatów, wie ile wody (szczególnie w sezonie letnim) zużywa się na podlewanie. Zbierając wodę po deszczu, mamy ją praktycznie za darmo. Zaoszczędzamy w ten sposób nawet kilkanaście litrów wody miesięcznie, co automatycznie korzystnie odbija się na przychodzących rachunkach. Podłożenie wiader lub pojemników zajmuje człowiekowi tylko kilka minut – dalsza praca należy już do opadów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *