Pierwsze kroki na giełdzie

Inwestowanie na giełdzie samo w sobie nie jest łatwą czynnością oraz z całą stanowczością potrzebuje mnóstwo wysiłku i dużo nauki. Przedsiębiorców, mimo różnic wieku lub pochodzenia z rozmaitych miejsc, łączy poszczególny, ogólny zamiar, jakim jest zarabianie kapitałów. Na giełdzie może tak naprawdę inwestować oraz zarabiać każdy, kto ma pewne oszczędności. Szczególnie znane jest zarabianie na akcjach proponowanych poprzez giełdę, na jakich można uzyskać przez wzrost wartości wyselekcjonowanej firmy i na wypłacanych poprzez określone przedsiębiorstwo prowizjach.

Jak rozpocząć inwestować?

Aby rozpocząć inwestować na giełdzie, potrzebne jest podpisanie umowy z wybranym domem maklerskim czy pośrednikiem. Samodzielnie nie możemy skorzystać z możliwości, jakie zapewnia nam GPW. Pamiętajmy natomiast, iż taka obsługa będzie nas kosztować pewien procent od jakiejś zrealizowanej transakcji – niezależnie od tego, czy dostarczy ona zysk, lub stratę. Niejednokrotnie mamy natomiast również szansę skorzystania z pośrednictwa inwestycyjnego oraz fiskalnego.

Zdobądź wiedzę teoretyczną

Jeżeli pragniesz rozpocząć, zarabiać na giełdzie, przed rozpoczęciem praktyki zdobądź podstawową informację z obszaru inwestowania. Niestety, wielu młodych przedsiębiorców całkowicie zapomina, jak ogromne znaczenie ma tutaj przygotowanie teoretyczne. Przeglądając specjalistyczne produkty, czytając książki lub blogi, zwróć uwagę na takie pytania, jak: cykle koniunkturalne, hossy, bessy lub reguły nabycia oraz sprzedaży akcji. Śledź również często dane na temat giełdy oraz przeznacz optymalną ilość czasu na bliższe poznanie firm giełdowych.

Śledź dane na temat giełdy

Początkujący przedsiębiorca musi przeznaczyć trochę czasu na poznanie firm giełdowych wchodzących w skład danych indeksów oraz zorientować się, jakie wiadomości mają wpływ na przebieg notowań. Najprościej zdobyć ową wiedzę przez bieżące poszukiwanie danych docierających z giełdy oraz z sektorów pieniężnych. W owym celu możesz skorzystać na przykład z dzienników przekazujących wiadomości giełdowe, wraz z komentarzem analityków.

Inwestycja w fundusz

Już na początku do doboru mamy dwie możliwości – oddajesz własny los oraz kapitały w ręce funduszu akcji czy inwestujesz na własną rękę. W pierwszym wypadku wybierasz jedynie interesującą Cię możliwość np. fundusz akcji azjatyckich, firm odzieżowych czy będących na fali firm tworzących gry komputerowe. Reszta dzieje się sama. O strategii inwestycyjnej rozsądzają fachowcy zatrudnieni poprzez fundusz. Rozwiązanie to połączone jest natomiast z szeregiem specjalnych, niejednokrotnie dużych, obciążeń jak: opłata manipulacyjna, za zarządzanie czy wynagrodzenie za sukces.

Ile pieniędzy poświęcić na inwestycje?

Po otwarciu rachunku maklerskiego należy zadać sobie pytanie, ile kapitałów pragniemy poświęcić na inwestowanie. Na samym początku – poprzez czas przykładowo 3 miesięcy – najlepiej przeznaczać na tenże cel minimum własnych oszczędności. Przyzwyczaimy się do będących na giełdzie warunków. Później będziemy mogli powoli zwiększać zaangażowanie na giełdzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *