PPK Pracownicze plany kapitałowe

PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe to jeden z najnowszych rządowych pomysłów mających za zadanie pomóc Polakom odłożyć dodatkowe pieniądze na emeryturę. Obecny stan gospodarki pokazuje, ze osoby w wieku 20-30 lat otrzymają emerytury niższe o prawie 50% od ich zarobków. Z racji tego, że wiele osób nie jest w stanie samodzielnie odkładać sobie dodatkowych kwot na emeryturę, z pomocą przyszło państwo i wprowadziło powszechny program zbierania oszczędności ;-). Jak wyglądają główne zasady PPK? 

PPK

Ustawa zakłada, ze Pracownicze Plany Kapitałowe to program, który ma za zadanie przekonać ludzi do gromadzenia środków na przyszłą emeryturę. Oszczędności będą należeć tylko do osoby, która przystąpiła do programu i zostaną wypłacone po osiągnięciu 60. roku życia. Ustawa weszła w życie 1 stycznia 2019, a od lipca tego roku PPK zostanie wprowadzone do największych przedsiębiorstw.

Do programu zostaną zapisane wszystkie osoby w wieku poniżej 55 lat. Każdy pracownik może jednak odmówić uczestnictwa i wypisać się na własne życzenie. Co 4 lata brak zgody wygasa i w razie dalszego braku chęci do dodatkowego oszczędzania, trzeba po raz kolejny złożyć rezygnację.

Pieniądze znajdujące się na kontach należą do uczestnika programu i podlegają dziedziczeniu. Środki pochodzą ze składek samego zainteresowanego, jego pracodawcy i państwa, które dokłada swoją cegiełkę na początku współpracy z programem i po każdym roku oszczędzania.

Jak oszczędzać w PPK?

Każda osoba zatrudniona na umowę, która zdecyduje się pozostać w programie, co miesiąc będzie mieć pobierane 2% wynagrodzenia brutto, które zostanie przekazane na konto PPK jako wpłata podstawowa. Każdy pracownik może zadeklarować także pobór dodatkowych 2% w ramach wpłaty dodatkowej. Pracodawca również będzie miał obowiązek opłacania składki dla pracownika. Standardowo będzie to 1,5% wynagrodzenia, które będzie mogło być zwiększone o dodatkowe 2,5%.

Osoby zarabiające najmniej (mniej niż 1,2 minimalnego wynagrodzenia, które w 2019 roku wynosi 2250 złotych) będą mogli wpłacać mniejsze kwoty podstawowe. Muszą one wynosić jednak przynajmniej 0,5% wynagrodzenia.

Każdy nowy uczestnik programu otrzyma 250 złotych na start od państwa. Dodatkowo, po opłaceniu określonej rocznej liczby składek, będzie można otrzymać także dodatkowe 240 złotych rocznie z Funduszu Pracy.

Kiedy otrzymamy pieniądze zebrane w PPK?

Pieniądze zgromadzone na koncie uczestnika PPK są prywatne i można je wybrać w kilku przypadkach:

  • po ukończeniu 60 roku życia (otrzymuje się wtedy 1/4 zgromadzonej kwoty, pozostała część jest wypłacana w 120 miesięcznych ratach)
  • przed ukończeniem 60 roku życia w ważnych przypadkach (może nastąpić wtedy, kiedy potrzebujemy pieniędzy np. na wkład własny przy zakupie nowego domu, “pożyczoną” kwotę należy zwrócić w ciągu 15 lat)
  • w dowolnej chwili (otrzymuje się wtedy tylko wpłaty własne, wpłaty od pracodawcy przejdą do ZUS, a dopłaty od Skarbu Państwa przepadają)

Oszczędzanie w PPK – jak zacząć?

Nie trzeba nic robić, by zacząć oszczędzać w PPK. Na początku obowiązek wprowadzania PPK należeć będzie do dużych firm, zatrudniających więcej niż 250 pracowników. W mniejszych firmach usługa ta zostanie wprowadzona po pewnym czasie. W 2021 roku wszyscy przedsiębiorcy będą musieli oferować swoim pracownikom możliwość oszczędzania w PPK.

Jedna odpowiedź do “PPK Pracownicze plany kapitałowe”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *