Sprawdź czy mieszkanie, które chcesz kupić nie jest zadłużone

Sprawdź czy mieszkanie, które chcesz kupić nie jest zadłużone

Zakup mieszkania to spory wydatek, zwłaszcza w czasach, gdy ceny nieruchomości ciągle idą w górę. Przed zakupem warto sprawdzić, czy nasze mieszkanie nie jest zadłużone. Pomoże to uniknąć nam ewentualnych nieprzyjemności, wynikających z zakupu nieruchomości z obciążeniami. Fakt zadłużenia dotyczy zarówno mieszkań w nowym budownictwie, jak i tych dostępnych na rynku wtórnym.

Księga wieczysta

Dokument prawny, w którym znajdziesz dokładny opis nieruchomości to księga wieczysta. Dowiesz się z niej między innymi, kto jest w chwili obecnej właścicielem nieruchomości, która Cię interesuje. Dokument zawiera także informacje dotyczące ewentualnych obciążeń mieszkania, zarówno pod względem finansowym, jak i pod względem prawa osób trzecich do majątku.

Do sprawdzenia tego, czy mieszkanie nie jest zadłużone, konieczna jest analiza księgi wieczystej. Dział hipoteka zawiera takie informacje. Jeżeli na nieruchomości ciążą zobowiązania finansowe, czwarty rozdział dokładnie nam powie, co to za zobowiązania, ile wynoszą i kto jest wierzycielem hipotecznym.

Warto sprawdzić także rubrykę numer VI w. księdze wieczystej, w której są dane o ewentualnych postępowaniach sądowych. Może tutaj być także zawarta informacja, że do Sądu Rejonowego wpłynął wniosek i trwa oczekiwanie na jego rozpatrzenie. Nie kupuj mieszkania, zanim nie zweryfikujesz czego dotyczy takie zgłoszenie.

Mieszkanie nowe vs rynek wtórny

Informacje podane w poprzednim akapicie dotyczą głównie mieszkań z rynku wtórnego, które miały już jednego lub kilku właścicieli. Jeżeli kupujemy nowe mieszkanie od dewelopera nie będzie miało ono założonej księgi wieczystej. W takim przypadku warto  wnioskować do dewelopera o przedstawienie specjalnego sprawozdania, w którym ukazana jest jego  kondycja finansowa za okres 2 ubiegłych lat.

Jeżeli nie jesteś pewien jak analizować zapisy w księdze wieczystej i w sprawozdaniu skorzystaj ze specjalistycznej porady prawnej.

 

Gdzie szukać ksiąg wieczystych

Obecnie wszystkie księgi wieczyste są prowadzone w formie elektronicznej. Także dokumenty dotyczące tych starszych nieruchomości zostały zeskanowane i wprowadzone w system. Znacznie ułatwia to przeglądnięcie dokumentu przed zakupem mieszkania. Wystarczy, że wejdziesz na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości:

Gdzie znajdę księgę wieczystą?

Od kilku lat wszystkie księgi wieczyste zakładane i prowadzone są w formie elektronicznej. W przypadku starszych nieruchomości, ich księgi wieczyste również zostały zmigrowane do systemu informatycznego. A to oznacza, że każdą księgę wieczystą można przeglądać przez Internet.

Wystarczy wejść na stronę prowadzoną przez Ministerstwo Sprawiedliwości https://ekw.ms.gov.pl i wpisać wymagane dane. Możesz udać się także do właściwego terytorialnie Sądu Rejonowego i tam przejrzeć księgi. Jeżeli znasz numer księgi całe przedsięwzięcie będzie darmowe.

Jeżeli numer księgi wieczystej nie jest Ci znany, z pomocą przychodzą serwisy, które odpłatnie pomogą Ci go znaleźć na podstawie adresu i innych danych.

Co jeszcze warto sprawdzić?

Warto sprawdzić, czy w interesującym Cię mieszkaniu nikt nie jest zameldowany. Możesz bowiem kupić budynek z lokatorem, którego wcale nie będzie prosto się potem pozbyć. Sprawdź również zobowiązania poprzedniego właściciela dotyczące mieszkania i plan zagospodarowania najbliższej okolicy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *