T. Harv Eker system 6 słoików jako innowacyjna metoda oszczędzania

T. Harv Eker system 6 słoików jako innowacyjna metoda oszczędzania

Istnieje wiele sposobów na oszczędzanie, lecz dopasowanie odpowiedniej metody dla siebie sprawia przeważnie spory problem. Okazuje się natomiast, że do pilnowania swoich wydatków i odkładania pieniędzy może posłużyć… sześć słoików. O co chodzi w tej metodzie? 

Każdy może oszczędzać

Częstą wymówką by nie oszczędzać stanowi po prostu stwierdzenie, że nie posiada się zarobków na poziomie pozwalającym na odłożenie czegoś na “czarną godzinę” lub przeznaczając w ten sposób środki nie będziemy mieli pieniędzy na żadne przyjemności. W praktyce odpowiednie podejście pozwala tak podzielić swoje przychody by na wszystko nam wystarczyło i coś jeszcze z tego pozostało 🙂 . Autorem jednej z takich koncepcji jest Harv Eker, a więc przedsiębiorca, który od lat zajmuje się tematyką motywacji oraz oszczędzania. Jest on twórcą innowacyjnej koncepcji nazywanej systemem sześciu słoików. Oczywiście samych słoików nie trzeba odbierać jako bezpośredniego nakazu – równie dobrze pieniądze z danych kategorii można rzecz jasna trzymać w banku czy gdziekolwiek chcemy. Ma to jednak obrazować konieczność podzielenia swoich dochodów na sześć obszarów, do których przypisany jest procentowy udział z całościowej miesięcznej kwoty. Podział ten wygląda następująco:

słoik 1 – przyjemności (10%)
słoik 2 – większe zakupy (10%)
słoik 3 – edukacja (10%)
słoik 4 – inwestycje (10%)
słoik 5 – pieniądze dla innych (5%)
słoik 6 – opłaty stałe (55%)

 

Zastosowanie takiej metody pozwala tak dysponować pieniędzmi by móc spokojnie i komfortowo żyć, a jednocześnie posiadać pieniądze na każdy cel i zbudować przy tym oszczędności. Większość kategorii opiera się na wykorzystaniu 1/10 zarobków, co może nie pozwalać na zbyt wiele, lecz należy patrzeć na to w szerszej skali – nie w każdym miesiącu wykorzysta się te środki, więc odkładają się one na przyszłość, pozwalając potem na większe wydatki.

Przyjemności

Życie nie może opierać się jedynie na pracy i obowiązkach – do prawidłowego oraz normalnego funkcjonowania każda osoba potrzebuje dawki rozluźnienia i radości, więc pewna pula pieniędzy powinna być na ten cel odłożona. Mogą to być rozrywki typu kino czy teatr, ale też fundusze na wyjścia ze znajomymi do pubu lub klubu. W tej kategorii zawierają się również wydatki na przyjemności w postaci dodatkowych ubrań, gier wideo czy jakichkolwiek innych przedmiotów, które mają umilić nam wolny czas.

Większe zakupy

Od czasu do czasu w każdym domu potrzebny jest remont, nowe meble bądź większy sprzęt RTV i AGD. Odkładanie określonej kwoty przez kilka czy kilkanaście miesięcy pozwoli zgromadzić takie środki, które pozwolą w przyszłości kupić coś bez konieczności brania kredytu czy pożyczki. W obrębie tych środków uwzględnia się też pieniądze przeznaczone na wakacyjny urlop lub inne większe wyjazdy.

Edukacja

Poza przyjemnościami należy dbać o rozwój osobisty oraz edukację swoją i najbliższych. Mogą to być książki bądź płyty, ale i szkolenia, kursy, konferencje lub warsztaty. Często zaniedbujemy tę kategorię skupiając się na z pozoru bardziej pilnych wydatkach, podczas gdy jest to niezwykle ważne. Pieniądze przeznaczone na edukację będą prowadzić do rozwoju, a w przyszłości być może podniesienia swojej stopy życiowej poprzez awans lub zmianę pracy na lepiej płatną.

Inwestycje

Trzeba zadbać o przyszłość, więc pewna, nienaruszalna pula z miesięcznej wypłaty powinna być przeznaczona na inwestycje, by generować dodatkowe zyski. Mogą to być lokaty lub fundusze, inwestowanie na giełdzie czy w różne instrumenty finansowe. Ważne by środki te “zarabiały na siebie” i zabezpieczały naszą przyszłość.

Dla innych

Zawsze w grę wchodzą dodatkowe wydatki na prezenty czy upominki z okazji urodzin, imienin bądź innych wyjątkowych uroczystości. W tej puli uwzględniamy też pieniądze przeznaczane na cele charytatywne i akcje dobroczynne. Nie powinno się o tym zapominać, bo zawsze istnieje ktoś bardziej potrzebujący niż my, a jak wiadomo dobre uczynki popłacają.

Opłaty stałe

By nie martwić się o codzienny byt ponad połowę wypłaty należy oczywiście blokować na poczet stałych opłat, które ponosimy w każdym miesiącu. Będzie to opłata za mieszkanie, pieniądze na jedzenie oraz codzienne wydatki takie jak choćby paliwo czy bilety na komunikację. Wlicza się tu także ewentualne raty spłaty kredytu, które też należy pokryć w pierwszej kolejności.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *