Ubezpieczenie na życie konieczność czy zbędny wydatek?

Ubezpieczenie na życie konieczność czy zbędny wydatek?

Niektórzy ludzie uważają, że ubezpieczenie na życie może być wartościowe , inni z kolei twierdzą, że jest ono tylko zbędnym wydatkiem. Jak jest naprawdę? Czy warto skorzystać z oferty firm ubezpieczeniowych i w jakich sytuacjach polisa na życie może okazać się bardzo przydatna?

Losowe zdarzenia w życiu

Tak naprawdę nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć co przyniesie przyszłość. W jednej chwili jesteśmy w dobrej sytuacji materialnej, nie mamy kłopotów ze zdrowiem i prowadzimy spokojne, ustabilizowane życie. Wystarczy jednak jedno zdarzenie losowe, na przykład poważny wypadek, a  sytuacja życiowa ulega diametralnej zmianie. Utrata majątku, trwały uszczerbek na zdrowiu, uniemożliwiający pracę zawodową, a w najgorszym przypadku śmierć stają się poważnym problemem dla całej rodziny. To właśnie w takich sytuacjach, ubezpieczenie może przyjść z pomocą.

Jeden produkt, wiele możliwości

Samo posiadanie ubezpieczenia nie daje nam gwarancji, że w razie jakiegokolwiek zdarzenia losowego najbliższa nam rodzina otrzyma świadczenie. Polisa na życie to produkt wyjątkowo złożony i zróżnicowany, a oferta konkurencyjnych firm ubezpieczeniowych może w tym zakresie bardzo się od siebie różnić!

Głównym celem polisy na życie jest zabezpieczenie członków rodziny ubezpieczonego przed pogorszeniem sytuacji finansowej w razie jego śmierci. Polisa może pomóc w spłacie rat kredytowych, zapewnić środki finansowe pozwalające na utrzymanie dotychczasowego poziomu życia, a także zabezpieczyć przed nieprzewidzianymi wydatkami po śmierci bliskiej osoby.

Różny jest nie tylko zakres ubezpieczenia, ale także sposób wypłaty – może to być jednorazowe świadczenie lub comiesięczne wsparcie, zapewniające rodzinie utrzymanie płynności finansowej w nowej, trudnej sytuacji życiowej.

Kto może skorzystać z ubezpieczenia?

Polisę na życie może wykupić każdy, ale nie zawsze jest ona koniecznym rozwiązaniem. Jej zakup powinna rozważyć osoba, która utrzymuje swoją rodzinę i której śmierć mogłaby spowodować nie tylko straty psychiczne, ale także duże kłopoty finansowe dla najbliższych.  Ubezpieczenie na życie może być natomiast zbędnym wydatkiem dla rodziny, która posiada duże oszczędności i dzięki temu jest dobrze zabezpieczona na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Taka polisa może też być “mniej przydatna” osobie, która prowadzi samodzielne życie i nie założyła jeszcze własnej rodziny.

Zakup polisy warto dobrze rozważyć – w końcu, jest to dodatkowy wydatek. Z drugiej strony, w wielu przypadkach może stanowić niezastąpione wsparcie i pomóc rodzinie wyjść z kryzysowej sytuacji!

Od czego zależy cena ubezpieczenia?

Polisa na życie nie musi wcale dużo kosztować. Składka zależy przede wszystkim od sumy i okresu ubezpieczenia, a także od wieku oraz stanu zdrowia osoby ubezpieczonej. Korzystając z danych statystycznych, firmy ubezpieczeniowe ustalają indywidualną składkę dla każdego klienta. To, jaka będzie suma i okres ubezpieczenia zależy wyłącznie od osoby ubezpieczonej.

Ja od niedawna zdecydowałem się na zakup osobistej polisy. Wybrałem dopasowane do mnie rozwiązania, konkretne warianty, na których mi zależało. Dlaczego polisa? Chyba w myśl zasady, że zawsze warto posiadać jakieś wyjście awaryjne dla siebie lub moich najbliższych w przypadku nagłego wypadku, zachorowania czy śmierci.

A Ty Drogi czytelniku czy posiadasz już jakieś indywidualne ubezpieczenie? Czy rozważasz w ogóle zakup polisy?

Proszę podziel się tym ze mną w komentarzu 🙂

 

2 odpowiedzi do “Ubezpieczenie na życie konieczność czy zbędny wydatek?”

  1. Ja posiadam ubezpieczenie na życie i inne , jako dodatek z pracy. Uważam że dobre rozwiązanie.
    Bez tego pewnie ogarnialabym jakieś inne rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *