Umowa najmu, jak zabezpieczyć swoje interesy?

Rynek wynajmu nieruchomości, obecnie ma się bardzo dobrze. Wiele osób decyduje się na to, aby kupować mieszkania, celem ich późniejszego wynajmowania. Jednak jak pokazuje wiele sytuacji, taki wynajem nie zawsze jest prosty i przede wszystkim opłacalny. Bardzo często można przeczytać bądź też usłyszeć, o nieuczciwych najemcach. Jak zatem chronić swoje interesy wynajmując komuś mieszkanie? Czy jesteśmy tak naprawdę w stanie uchronić się przed nieprzyjemnymi sytuacjami?

Weryfikacja osoby wynajmującej mieszkanie

Podejmując pewne kroki, jesteśmy w stanie jak najbardziej uchronić się przed różnego rodzaju ryzykownymi sytuacjami. Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić wynajmując komuś mieszkanie, jest dokładna jego weryfikacja. Warto zadawać takiej osobie pytania dotyczące tego czy pracuje, czy ma jakieś zobowiązania kredytowe itp. Czasem może wydawać nam się, iż takie pytania mogłyby naruszać prywatność danej osoby. Jednak najemcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak obecnie wygląda sytuacja na rynku nieruchomości. Są w większości przypadków przygotowani na właśnie takie pytania.

Oczywiście warto także zapytać o potwierdzenie zatrudnienia. Może być to kwota ostatniej wypłaty, jakiś wydruk bankowy itp. Jeśli ktoś jest osobą uczciwą wówczas tak naprawdę nigdy nie ma problemu z tym, aby okazać właśnie takie poświadczenia. Dzięki nim my natomiast możemy być spokojniejsi, gdy podpisujemy ostateczną umowę.

Jak skonstruować umowę najmu?

Wynajmując komuś mieszkanie nie można zapomnieć oczywiście o tym, aby skonstruować odpowiednią umowę najmu. Czasem może nam się wydawać, iż jeśli wynajmujemy komuś mieszkanie na kilka miesięcy, wówczas nie jest nam ona tak naprawdę potrzebna. Nie jest to jednak prawda. Gdyby cokolwiek się stało, gdyby najemca przykładowo przestał płacić, wówczas taka właśnie umowa jest dla nas ochroną. Powinny być w niej zawarte oczywiście wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tego, na jakich warunkach taki właśnie najem ma przebiegać.

Co powinno się obowiązkowo w takiej właśnie umowie znaleźć? Przede wszystkim wysokość czynszu. Należy ją ustalić od razu i obie strony muszą wyrazić na konkretną kwotę zgodę. Kolejna kwestia to natomiast termin płatności. Dzięki temu mamy dokładnie określone kiedy najemca ma wywiązać się z opłat. Jeśli nie będzie tego czynił, wówczas umowa będzie dla nas podstawą prawną do odzyskania należności.

Warto również by w umowie znalazły się informacje dotyczące tego, kto ponosi koszta związane z różnego rodzaju kwestiami. Przykładowo kto opłaca remonty, jeśli będą one w danym okresie konieczne. Kto ponosi koszty związane z ogrzewaniem i różnymi innymi opłatami eksploatacyjnymi. Warto bez wątpienia określić takie właśnie sprawy, celem zabezpieczenia się.

Jak widać podstawą w takim właśnie najmie, jest skonstruowanie umowy w odpowiedni sposób. Powinna być ona jasna, przejrzysta i sprawiedliwa dla obu stron. Nigdy nie powinniśmy zaniedbywać kwestii związanych ze zweryfikowaniem tego, komu takie mieszkanie będziemy wynajmować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *