Walcz z drogimi przyzwyczajeniami

Walcz z drogimi przyzwyczajeniami

Wydawanie pieniędzy na rzeczy niepotrzebne często prowadzi do tego, że ma się ich po prostu zbyt mało… Kiedy nie zarabia się jeszcze wystarczająco, warto zrezygnować z drogich przyzwyczajeń.  Ale nie tylko wtedy 😉 Ten poradnik przyda się bowiem nie tylko osobom, które nie są zadowolone ze swoich dochodów, ale również tym zamożniejszym. Oszczędność bowiem przydaje się jako dobry nawyk każdemu, niezależnie od grubości portfela.

Gotuj w domu, zamiast jeść na mieście

Wiele osób uwielbia jeść w restauracjach. Dotyczy to zwłaszcza ludzi mieszkających w dużych miastach. Tam dostępność różnego rodzaju lokali jest tak duża, że właściwie codziennie nie można oprzeć się pokusie wyjścia do jednego z nich. Niestety takie przyjemności sporo kosztują, dlatego nie ma w tym nic dziwnego, że niekiedy pochłaniać mogą nawet 1/4 domowego budżetu. Na szczęście jest na to sposób. Przyrządzając posiłki w domu możesz sporo zaoszczędzić. Pomyśl tylko o obiedzie, który składa się tylko z jajek, ziemniaków i domowego sosu. Takie danie nie kosztuje więcej niż kilka złotych. Oczywiście nie musisz jeść co dzień tego samego, ale urozmaicając swoje posiłki pomagasz nie tylko swojemu portfelowi, ale także organizmowi. W dodatku stajesz się kreatywniejszy, bo codziennie wymyślasz nowe potrawy. Twój organizm z pewnością Ci się odwdzięczy!

Nie bierz  aparatu telefonicznego  w abonamencie

Firmy telekomunikacyjne uwielbiają oferować swoim klientom telefony w abonamencie. Powód tego jest zasadniczy – dobrze wiedzą, że w ten sposób sporo zarobią. Pamiętaj jednak, że abonament na komórkę to tak naprawdę raty! Przez okres roku lub dwóch spłacasz telefon, którego nie masz na własność. W dodatku co miesiąc płacisz wysoki abonament tylko za możliwość jego użytkowania. Często jest to nawet 100zł, podczas gdy  za sam abonament komórkowy bez telefonu płaci się najczęściej 30-40zł, a w cenę wchodzą często także darmowe rozmowy bez limitu oraz kilka gigabajtów internetu. Jeśli chcesz mieć dobry telefon, lepiej poszukaj ogłoszeń z używanymi smartfonami lub kup go oddzielnie, a i tak będzie kosztowało Cię to o wiele mniej niż abonament.

Zrezygnuj z płatnej telewizji

Dzisiaj mamy do wyboru mnóstwo pakietów telewizyjnych. W ich skład wchodzą setki kanałów, których nie mamy czasu oglądać. Doba ma tylko 24 godziny, a na telewizję przeznacza się najwyżej kilka z nich, albo dosłownie kilka minut. Najlepiej więc przejrzeć ofertę naszego rejestratora lub zadzwonić na infolinię, a następnie poprosić o obniżenie rachunku. Operator powinien zgodzić się na taką opcję w zamian za wyłączenie kilku programów. Nie ma jednak czego żałować, bo przez całe życie prawdopodobnie nie obejrzałeś ani jednego filmu z szerokiej oferty. Większość płatnych telewizji już od początku wlicza do pakietów dodatkowe kanały licząc na nieświadomość swoich klientów. Jeśli jednak wykażemy się czujnością i od razu zaznaczymy, że dodatkowe programy nie są nam potrzebne, z pewnością uda się uniknąć opłat. To jeden z wielu kroków do tego, by odzyskać kontrolę nad domowym budżetem i cieszyć się zaoszczędzonymi pieniędzmi.

oszczedzajzarabiajzyskujdarmowynewsletterofinansach

2 odpowiedzi do “Walcz z drogimi przyzwyczajeniami”

    1. Jasne, czasami cięzko się oprzeć 😉 Ale już sama świadomość tej sprawy jest ważna i pozwala podjąć próby naprawcze 🙂 Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *