Zalety i wady inwestowania w akcje

Inwestowanie w akcje – czy to się opłaca? Wiele osób zadaje sobie to pytanie i zastanawia się, jakie korzyści i jakie wady płyną z zarabiania na giełdzie. Nie każdy jednak wie, na czym to wszystko polega, czym są akcje i dlaczego coraz więcej firm wkracza na giełdy. W niniejszym artykule rozwiejemy Państwa wątpliwości odnośnie tego tematu i przedstawimy najważniejsze wady oraz zalety inwestowania w akcje na giełdzie.

Akcje na giełdzie – najważniejsze informacje

W dzisiejszych czasach coraz więcej firm wchodzi na giełdę, aby emitować akcje, a następnie sprzedawać je inwestorom. Mają z tego wiele korzyści – nie są zmuszone do zaciągania kredytów, dzięki czemu się nie zadłużą.

Akcje są natomiast instrumentem finansowym, który jest papierem wartościowym, emitowanym przez spółki. Dzięki nim firmy mogą pozyskać środki niezbędne do rozwijania innowacyjnego przedsięwzięcia.

Wady inwestowania na giełdzie

Inwestowanie w akcje wiąże się też z kilkoma wadami i warto o nich wspomnieć. Są one następujące:

  • Giełdy są przez niektóre osoby postrzegane jako hazard czy nałóg. Nie jest to nic zaskakującego, gdyż zdarza się, że ktoś traci całe swoje oszczędności na giełdzie, zadłuża się, a następnie znowu wkracza na giełdę i nie może poradzić sobie ze swoim uzależnieniem. Dlatego osoby, które są podatne do popadania w nałogi, nie powinny decydować się na inwestowanie w akcje na giełdzie.
  • Brak gwarancji systematycznych i stałych dochodów w związku z częstymi zmianami kursów akcji. Należy mieć świadomość tego, iż kurs akcji może nagle mieć tendencję spadkową. Ponadto, od zysków giełdowych naliczany jest także roczny podatek 19 procent.
  • Spore straty związane z nagłym spadkiem kursu posiadanych przez nas akcji. Może to się zdarzyć z wielu powodów, na przykład w związku z niepowodzeniem firmy i spadkiem danej akcji. Jeżeli w daną akcję zainwestowaliśmy sporo pieniędzy, a nawet całe swoje oszczędności, to możemy to wszystko stracić. Jednakże będąc świadomym takiego ryzyka i możliwości utraty swoich oszczędności na giełdzie, możemy temu zapobiec minimalizując ryzyko na przykład przez dokonywanie różnicowania portfela akcji.

Zalety inwestowania w akcje

Inwestowanie w akcje na giełdzie wiąże się z wieloma zaletami, takimi jak:

  • Dużymi zyskami dzięki rosnącym kursom akcji.
  • Wypłatami dywidend, które są kolejnym zyskiem oprócz prawdopodobnych wzrostów cen akcji w związku z ich kursami. Dywidendę dostaje się nawet jeżeli kurs danej akcji miał tendencje spadkową.
  • Elastycznością handlowania akcjami, to znaczy, że sami możemy decydować, na jaki okres czasu chcemy inwestować w daną akcję, a także możemy sprzedawać bądź kupować akcje w dowolnym momencie.
  • Ogromnym wyborem akcji w wielu różnorodnych branżach.
  • Przyjemnością związaną z obserwowaniem wzrostów akcji.
  • Zdecydowanie większy zysk w przypadku długoterminowych akcji niż obligacje czy lokaty

Reasumując, zalet inwestowania w akcje na giełdzie jest znacznie więcej niż wad. Coraz więcej osób decyduje się na tę formę inwestowania. Warto się nad nią zastanowić.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *